Eddig összesen 19 Hyalomma kullancsot gyűjtöttek össze az ország különféle helyszínein.

Már a PragmaTick mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását, amelyet a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) szakemberei végeznek, közölte az MTI.
A kutatóközpont évek óta követi nyomon a Magyarországon megjelenő kullancsokat, köztük az újonnan felbukkanó, nem őshonos Hyalomma kullancsok megtelepedését és terjedését - írta keddi közleményében az intézmény.
A kutatók szerint a vérszívók monitorozása különösen fontos, mivel a Hyalomma kullancsok képesek számos kórokozó, például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére is, amely akár harmincszázalékos halálozási aránnyal is járhat. A Magyarországon eddig azonosított példányokban eddig nem találták meg ennek a betegségnek a vírusát.
A Hyalomma kullancsok főként Magyarországon kívül, délebbi területeken élnek, azonban a vándormadarak segítségével könnyen elérhetik hazánkat is. A globális felmelegedés következményeként pedig egyre valószínűbb, hogy ezen a klímán is megtalálják a számukra ideális környezetet.
Magyarországon körülbelül 20-30 különböző kullancsfaj található, közöttük olyanok is, amelyek a Hyalomma nemzetséghez tartoznak és kedvelik a gazdaállatokat. A Hyalomma kullancsok számos szempontból eltérnek a hazánkban elterjedt kullancsoktól: méretük nagyobb, mozgásuk pedig gyorsabb, mint a hazai fajtáké. Jellemzőjük a sötét, egyszínű háti pajzs, valamint a feltűnően csíkos lábak, amelyek már szabad szemmel is jól láthatók.
Tavasztól kezdődően a PragmaTick alkalmazás segíti az azonosítást, elérhető mind iOS, mind Android operációs rendszereken. Ezt az innovatív applikációt az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium fejlesztette ki, a Pragmatick cost európai uniós pályázat támogatásával, a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatóinak és egy informatikai csapatnak az együttműködésével.
A kutatók szerint a projekt indulása óta több száz lakossági bejelentés érkezett, de a begyűjtött kullancsok többsége hazai fajnak bizonyult. Az Evolúciótudományi Intézet kutatói által indított közösségi kutatásra épülő program segítségével az elmúlt négy év során 19 Hyalomma kullancsot sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól. A beérkező kullancsokat folyamatosan vizsgálják a kórokozókra, de eddig egyben sem találták meg a krími-kongói vérzéses láz vírusát.
A beküldött Hyalomma kullancsokat elsősorban nagytestű emlősökön, mint például lovakon, szarvasmarhákon, bivalyokon vagy szamárokon azonosították. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a nagyállattartók megfelelő tájékoztatást kapjanak. Különös figyelmet érdemelnek a tavasszal észlelt egyedek, mivel ezek a helyi áttelelés vagy a hazai szaporodás jelei lehetnek, nem csupán a vándormadarak által történő behurcolás eredményei - hangsúlyozták a kutatók.
Az applikációval és a program eddigi sikereivel kapcsolatban részletes információkat találhatnak az érdeklődők a www.kullancsfigyelo.hu weboldalon.
Mint írtuk korábban: ezt a növényt ne ültesd a kertedbe, mert vonzza a veszélyes vérszívókat.