A Die Hard film sorozatának legújabb darabja most ünnepli 35. születésnapját, és sokan a legkreatívabb, mégis alulértékelt alkotásnak tartják. Ez a kultikus akciófilm nemcsak a műfaj határait feszegette, hanem egy új szintre emelte a hősies karakterek és

A Még drágább az életed második részében John McClane egy reptér forgatagában próbál rendet tenni, miközben szellemes beszólásokkal és lélegzetelállító akciójelenetekkel szórakoztatja a nézőket. Ennek ellenére a film mégis méltatlanul háttérbe szorult, pedig bőven van benne izgalom és humor.
Szinte bárkit megkérdezünk, azt fogja mondani, a legjobb Die Hard a harmadik rész, Az élet mindig drága, amiben Bruce Willis és Samuel L. Jackson keresztül-kasul rohangálnak a városon, mert "Simon mondja". Az első film, a Drágán add az életed! természetesen kultikus, már Alan Rickman zseniális főgonosza, Hans Gruber miatt is, a negyedik rész szódával elmegy, az ötödik pedig nettó szégyen. De mi van a most 35 éves Die Hard 2-vel, amiben ezúttal reptéri terroristák cseszik el John McClane karácsonyát?
A "Még drágább az életed" film részben visszahozza az első rész klasszikus elemeit, ugyanakkor friss ötletekkel gazdagítja a történetet. Ez a folytatás is karácsonyi időszakban játszódik – noha az ünnepi filmek között inkább az első rész kapja a figyelmet – és a cselekmény középpontjában egy reptér áll. A "Drágán add az életed!" felhőkarcolójával ellentétben itt jóval nagyobb mozgástér áll rendelkezésre, ami előrevetíti a harmadik rész kibővített helyszínekre épülő dramaturgiáját. A sztori ezúttal is terroristák fenyegetése körül forog, és McClane személyes érintettsége miatt keveredik a konfliktusba, hiszen az egyik gépen, amelynek üzemanyaga sürgősen fogytán van, a felesége utazik. McClane, aki éppen nem szolgálatban van, Holly (Bonnie Bedelia) kedvéért látogatott el a reptérre, amikor észrevesz néhány gyanús figurát. Míg mások a várakozást olvasással vagy a bárban töltik, McClane a megérzései nyomán nyomozni kezd, és hamarosan egy tűzharc kellős közepén találja magát a csomagszortírozóban.
"Ez az ember teljesen alkalmatlan, és éppen a legrosszabb helyen és időben van!"
McClane-t megint csak dorgálják, pedig mindenki tudja, hogy most is neki van igaza. Ha nem lépne közbe, a terroristák könnyen elérhetnék a céljaikat. A második részben azonban nem csupán egy karácsonyi buli résztvevőit tartják túszként, hanem egy egész repülőteret, ahol az érkező gépek veszélyben vannak. Az elkövetők fenyegetése egyértelmű: ha nem teljesítik a követeléseiket, az összes járat sorsa megpecsételődik, és egyenként fognak lezuhanni. Ehhez pedig nem szükséges pisztolyt tartani senki fejéhez; elég, ha átveszik az irányítást a reptér számítógépei felett. A célpont egy diktátor, Ramon Esperanza, akit a legendás Franco Nero formál meg. A feszültség és a tét tehát a tetőfokára hág, és McClane ezúttal is egyedül marad a harcban a világ megmentéséért.
Ha ezen a ponton problémák merülnek fel, az valószínűleg itt derül ki, mivel
A terroristák vezetését Stuart ezredes végzi, akit a színész William Sadler alakít. Ő az a szőke, markáns arcú figura, aki később a Bill és Ted haláli túrájában (1991) a Halál megformálásával vált ismertté, míg A remény rabjaiban (1994) Heywoodot játszotta, aki a börtön falai között szerezte meg érettségi bizonyítványát. Játéka rendben van, de nem éppen maradandó szereplő, és Franco Nerótól sem sokkal emlékezetesebb. A történetben van egy meglepő csavar is, amikor kiderül, hogy egy újabb antagonista is lapul a háttérben, de ő sem éppen a legmeggyőzőbb karakter. Érdekes, hogy míg a főbb szereplők között nem igazán maradnak emlékezetes figurák, a másik oldalon még a legkisebb mellékszereplők is felkeltik a figyelmet, például a McClane kocsiját elvontató reptéri rendőr és a karbantartó. Ráadásul Robert Patrick is feltűnik egy kisebb szerepben, alig egy évvel azelőtt, hogy a Terminátor 2. (1991) T-1000-eseként bevonuljon a filmtörténetbe.
A „Még drágább az életed” talán a legbrutálisabb a Die Hard-sorozatban: egy pap halála, jégcsap a gonosz szemébe, és egy aljas riporter sokkolással való megbénítása mind benne van. Mégsem ezek a jelenetek okozták a legnagyobb felháborodást a stúdiónál. A terroristák, hogy demonstrálják fölényüket, átállítják az egyik repülőgép tengerszint feletti magasságát, így...
Bár McClane minden tőle telhetőt megtesz, a becsapódást ő sem tudja elkerülni. Csak a robbanás pillanata és a romok maradványai, valamint egy megégett játékbaba maradnak számunkra, de a Fox vezetősége túl drámainak ítélte ezt a szituációt.
A film cselekményében a British Airways utasszállító repülőgépe összeomlik, ám a stúdió ragaszkodott ahhoz, hogy a jelenetben ne szerepeljenek utasok. E helyett egy UPS teherszállító gép balesete került a középpontba. A forgatókönyv alapján a jelenetet leforgatták, mivel attól tartottak, hogy a tesztközönség túlságosan sokkolónak találja az utasszállító lezuhanását. Végül azonban a nézők teljesen el voltak ragadtatva a filmtől, így a stúdió úgy döntött, hogy megtartja az utasszállító gép brutális zuhanását, amely jelentős hatással volt McClane karakterének dührohamára is.
Bár Bruce Willis általában Dörner György hangján szólal meg magyarul, a Még drágább az életed esetében nem ő szinkronizálta a színészt. Az első résznek is létezik egy korábbi szinkronja, amiben Vass Gábor adja McClane hangját, de ehhez készült egy új szinkron is Dörnerrel, aki a franchise későbbi darabjaiban is megszólaltatja McClane-t. Kivéve a második részt,
Érdekesség, hogy Szakácsi a harmadik rész szinkronizálásában is közreműködött, legalábbis az első, 1995-ös változatban. Ő adta a hangját Simon Grubertnek, a Jeremy Irons által megformált főgonosznak.