A brit hírszerzés információi alapján Ukrajna jelenleg az orosz propaganda fókuszában helyezkedik el.

Patrusev legújabb nyilatkozatában arra utalt, hogy Ukrajna 2025-re eltűnhet a térképről. A brit védelmi minisztérium értékelése szerint ez a kijelentés nem csupán szavak játéka, hanem egy tudatos propaganda, amelynek célja, hogy igazolja Oroszország katonai lépéseit Ukrajnában.
A brit védelmi minisztérium nemrégiben közzétett egy hírszerzési jelentést, amelyben részletesen elemzik Nyikolaj Patrusev, Vlagyimir Putyin egyik legnagyobb támogatójának friss nyilatkozatait. Patrusev, aki korábban az FSZB élén állt, majd a Biztonsági Tanács titkári szerepét is betöltötte, a Komszomolszkaja Pravda című Kreml-közeli újságnak nyilatkozott. Az interjú során Patrusev kifejtette, hogy Ukrajna 2025-re "megszűnhet létezni" mint önálló állam.
Patrusev ugyanakkor azt állította, hogy testvéri szövetség van az oroszok és ukránok között. De szerinte az ukrán városok romba dőlése szerinte Ukrajna "erőszakos neonáci ideológiája" és "sorosellenes vezetése" következménye.
A brit védelmi minisztérium szerint Patrusev kijelentései jól illeszkednek az orosz vezetők retorikájába, amelynek célja Ukrajna nemzeti mivoltának, identitásának és kultúrájának aláásása. A hírszerzési jelentés emlékeztet, hogy ezek az állítások szembemennek azzal, hogy Oroszország a Szovjetunió felbomlása után elismerte Ukrajna szuverenitását és területi integritását.
Az orosz hatalom rendszeresen hangoztatja, hogy Ukrajna "neonáci" ideológiát követ, amely a "Nagy Honvédő Háború" örökségére épít. E mögött a narratíva mögött az a szándék rejlik, hogy fokozza a fenyegetettség érzését, mind a hazai lakosság, mind pedig az orosz katonák között. Ez a megközelítés nemcsak politikai, hanem pszichológiai eszközként is szolgál, hogy megerősítse a hatalom pozícióját és legitimálja a katonai fellépéseket.
A brit védelmi minisztérium álláspontja szerint ez a propaganda egyértelműen stratégiai célokat követ. Oroszország ukrajnai beavatkozását próbálja legitimálni, miközben az orosz állami média segítségével széles körben elterjeszti ezt az üzenetet.
Patrusev kijelentései és az orosz politikai vezetés kommunikációs stílusa egy jól megtervezett stratégiát tükröz, amely az ukrán nemzet gyengítésére irányul. A brit hírszerzés megfigyelései szerint ezek az állítások történelmi narratívákra és félelemkeltésre építenek, céljuk pedig az, hogy mozgósítsák a belső közvéleményt és a katonai erőket a konfliktus folytatásához.