A fővárosi "drogmelegedők" és az "importált drogosok" jelensége komoly aggodalmat kelt a Fidesz politikai képviselőiben.
A kormánypárti politikai szereplők és az államtitkárok egy lélegzetvételre összegyűltek a Parlament falai között, hogy kifejezzék felháborodásukat Karácsony Gergely autósok iránti, szerinte "zsigerből gyűlölő" hozzáállása és a tisztességes képviselők összefogása kapcsán, valamint Budapest "drogpárti" irányvonalán. Tállai András államtitkár az azonnali kérdések órájában kijelentette, hogy a kormány a forint árfolyamának megerősítése érdekében Varga Mihályt jelölte a jegybank elnöki posztjára.
A Jobbik képviselője, Z. Kárpát Dániel, a pénzügyminiszterhez fordult kérdéseivel, érdeklődve arról, hogy ki fogja megvédeni a családokat az elszabadult forintárfolyamtól. "Amikor 2010-ben átvették a kormányzást, 266 forintot kellett fizetni egy euróért, mára viszont ez az árfolyam több alkalommal is elérte a 415 forintot" - nyilatkozta. Véleménye szerint a drámai árfolyamesés mindenkire negatívan hat, kivéve a multinacionális vállalatokat. Z. Kárpát Dániel hangsúlyozta, hogy a Magyar Nemzeti Bank és a pénzügyminisztérium csak egymásra mutogatnak, miközben a felelősséget senki sem vállalja.
Varga Mihály helyettese, Tállai András kifejtette véleményét a forint gyengülésének okairól. Szerinte a helyzet alapos vizsgálatot igényel, és eddigi megállapításaik alapján a gyengülés mögött nemzetközi tényezők állnak. "Amikor a dollár erősödik, az euró gyengülése sajnos a forintra is kihat" – fogalmazott. Tállai hangsúlyozta, hogy a globális problémák, mint az orosz-ukrán háború eszkalációja és a Közel-Kelet feszültsége, jelentős bizonytalanságot teremtenek a világpiacon. Ugyanakkor kiemelte, hogy a magyar gazdaság alapjai stabilak: "A kormány mindent megtesz, ami a hatáskörébe tartozik, és ez nem befolyásolja a forint gyengülését."
Tállai Z. Kárpát felvetésére, miszerint a nemzetközi trendek minden érintett országot hasonló módon alakítanak, Magyarország viszont mindig hátrányosabb helyzetben van, nem érkezett válasz. A miniszterhelyettes inkább egy, általa kedvezőnek ítélt fejleményt említett: megjegyezte, hogy Varga Mihály jegybankelnöki jelölésének bejelentése óta a forint kezdett erősödni. Szerinte az MNB-nek lényeges szerepe van az árfolyampolitikája alakításában, és
"Bízunk abban, hogy a pénteki bejelentéssel útjára indult folyamat tovább fogja gazdagítani és megerősíteni ezt a kezdeményezést."
Az ellenzéki képviselőknek azt ajánlotta, hogy támogassák Varga Mihály jelölését, mert ez hozzájárulhat a forint stabilizálódásához és további erősödéséhez.
Földesi Gyula, a Fidesz politikusa, éles kritikát fogalmazott meg Karácsony Gergely fővárosi vezetésével kapcsolatban, amely szerinte a főváros képe teljes káoszba süllyedt. Külön hangsúlyozta az aluljárók állapotát, amelyek éjszaka már veszélyes közlekedési pontokká váltak, mivel a főváros liberális politikája miatt "bűnbandák" és "deviáns személyek" bázisává formálódtak. Földesi rámutatott, hogy Karácsony és Soros közös drogstratégiája nem a rehabilitációra, hanem a kábítószerhasználat ösztönzésére fókuszál, így nyugodtan kijelenthető, hogy egy "drogpárti" megközelítést képviselnek.
Előkerültek a Tisza Párt budapesti képviselői, akik a politikus véleménye szerint "mély hallgatásukkal" támogatták a múlt héten zajló Fővárosi Közgyűlésen a "drogpárti" irányvonalat, ezzel egyfajta szolidaritást vállalva a "drogpártok" között. Földesi rámutatott, hogy Budapest célja a drogfogyasztók számára pihenőhelyek kialakítása lenne, emellett tűcsere programokat és lakhatási projekteket is indítanának a hajléktalan szerhasználók támogatása érdekében.
Ez minden jóérzésű embernek megdöbbentő, rúgta még feljebb a neki feladott labdát Rétvári Bence miniszterhelyettes. Rétvári "észveszejtőnek" tartja a Földesi Gyula által felsorolt fővárosi intézkedéseket, például a "drogmelegedőket" is. Szerinte olyan javaslatokat fogalmaztak meg, ami kényelmesebbé teszi Budapesten a kábítószerfogyasztást, sőt
"Más országokból érkező drogfüggőket fogadunk be, így importáljuk a függőséggel küzdő egyéneket."
Hollik István, a Fidesz képviselője, szintén a főváros parkolási helyzetével foglalkozott. Véleménye szerint a legutóbbi időszakban Budapest egy "rendkívüli parkolási vámolásra" szavazott, ami azt jelenti, hogy "Vitézy Dávid, Karácsony Gergely és a Tisza Párt" együttműködve drasztikus változtatásokat terveznek a parkolási rendszerben, amelynek következtében a díjak 30 százalékkal fognak emelkedni, meghaladva ezzel az infláció mértékét. Hollik azonban nem említette, hogy ez az emelkedés csak 2027-től lép életbe, és hogy a parkolási díjak 2021 óta változatlanok. Ezt követően Karácsony számonkérésére is sor került, mivel a P+R parkolók építése és a tömegközlekedés "észszerű" fejlesztése elmaradt.
Soltész Miklós államtitkár szerint a "tiszás, DK-s, Karácsony Gergely féle csapat" zsigerből gyűlöli az autósokat. Majd sorolni kezdte, hogy szerinte mit tesznek tönkre ezzel: a kisboltosokat a főutak mellett, akik "kimenekülnek" a városból, de tönkreteszik a vállalkozókat és a belvárosi embereket, mert a munkások már a lakásfelújítást sem vállalják el a parkolás miatt.
Kanász-Nagy Máté, az LMP politikusa, a kórházakban magára hagyott csecsemők számának drámai növekedéséről érdeklődött, különösen az őszi időszakra vonatkozóan. E témában már korábban is kérdezte Rétvári Bence államtitkárt, ám a pontos adatokat eddig nem kapta meg. A helyzet orvoslása érdekében közérdekű adatigénylést nyújtott be, azonban a választott hatóságok, mint az OKFŐ és a Belügyminisztérium, sajnos nem tudtak információt szolgáltatni az említett csecsemőkről.
Rétvári Bence államtitkár arról beszélt, hogy fontos kérdésről van szó, ezért döntöttek a kórházban hagyott csecsemők gyorsított örökbefogadásáról, amivel egy magára hagyott csecsemő már hat hét után örökbefogadhatóvá válik. Rétvári felsorolta a korábban már ismertetett adatokat: szeptember 30-ig 31 kórházban hagyott gyereket nyilvánítottak örökbe fogadhatónak, október 24-ig pedig 7 gyerek örökbefogadási eljárása már lezárult. Kanász-Nagy Máté szerint viszont fontos lenne az is tudni, hogy hány csecsemő várakozik, mióta várakozik és hogyan alakul ez a tendencia.
Az elmúlt hetekben bejárta a médiát, hogy nagyjából 280-300 elhagyott csecsemő van kórházban. Ez a szám a Gyermekjogi Civil Koalíció felmérése szerint tavaly még 50-100 volt, vagyis egy év alatt három-hatszorosára nőtt. A helyzeten az sem segít, hogy 2021 óta az egyedülálló szülők csak miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe.
A kórházakban magukra hagyott csecsemők sorsáról három részletes cikket is készítettünk.