A néptánc nem csupán egy művészeti forma, hanem egy életre szóló élményt nyújt a fiatalok számára. Gazdag hagyományai és értékei révén a gyerekek számára olyan identitást és tartást biztosít, amely segíti őket a felnőtté válás útján. A közösséghez tartozá


Novák Irén azt mondta, "amikor egy gyerek néptáncol és néptáncos közösségbe jár, akár a Bocskaiba, biztosak lehetünk abban, hogy a legjobb helyen, a legjobb közösségben van, mert ez olyan tartást, olyan értéket ad neki, amiből évtizedekig, felnőttkorában is táplálkozhat, és kamatoztathatja azt".

Kiemelte, hogy nagy tisztelet illeti azokat, akik gazdag kulturális örökségünket generációról generációra megőrzik és átadják a fiataloknak, ahogyan azt a hajdúböszörményi Bocskai Néptáncegyüttes már több mint hét évtizede példamutatóan végzi.

Göröghné Bocskai Éva (Böszörményi Harmadik Oldal Egyesület), Hajdúböszörmény polgármestere szerint akik az együttes műsorát nézik, azok minőséget, életérzést kapnak, nemcsak mozdulatok sorát, hanem "szívüket, lelküket megérintő történeteket, meséket".

Olyan értékeket közvetítenek, amelyek összekötnek a múlttal, emlékeket hívnak elő, hogy "tudjuk, kik vagyunk, hova tartozunk" - tette hozzá a városvezető a táncegyüttes műsorának kezdete előtt.

A művészeti csoport munkáját bemutató ismertető szerint a hajdúböszörményi Bocskai Néptáncegyüttes 1952-ben alakult, az ország legrégebbi néptáncegyüttesei közé tartozik.

Kezdetben a környék táncanyagát dolgozták fel és vitték színpadra: hortobágyi pásztortáncokat, a mikepércsi csárdást, illetve ők maguk is gyűjtöttek táncokat a pródi pásztoroknál, valamint a böszörményi cigányoknál is. Az általuk gyűjtött anyagokból olyan koreográfiák születtek, mint A fonóban és az Este a Pródon.

Manapság az együttes zenei anyaga átfogja a Kárpát-medence teljes magyarságának, valamint a benne élő nemzetiségek népi hagyományait. Minden évben új és izgalmas táncformákkal gazdagodnak a táncosok, amelyekből rendszeresen új, önálló koreográfiák is kialakulnak – áll a beszámolóban.

Related posts