A székelyföldi magyar közösség tagjait nem különösebben foglalkoztatja a politikai jövőjük.
Vasárnap reggel a magyarlakta megyékben élő választópolgárok aránya a romániai elnökválasztás első fordulójában alulmúlta az országos átlagot, amikor urnákhoz járultak.
Vasárnap délig a hazai választási névjegyzékben nyilvántartott 18 millió választópolgár közül 14,8 százalék döntött úgy, hogy érvényesíti szavazati jogát. Érdekes módon a részvételi arány magasabb volt az ország déli területein, míg az északi régiókban és Székelyföldön a szavazók aránya elmaradt az átlagos szinttől.
A szavazási részvételi arányok alapján Máramaros megyében volt a legkevesebb aktív választó, hiszen itt csupán a szavazásra jogosultak 10,7%-a vett részt a voksoláson. A második legalacsonyabb adatot Szatmár megye produkálta, ahol a részvétel mindössze 10,8%-ra rúgott. Beszterce-Naszód megye pedig a harmadik helyen állt 11,1%-os részvételi arányával a reggeli órákban.
Kovászna megyében, ahol a magyar közösség jelentős többségben van, a választásra jogosult szavazók 12,4%-a, míg Hargita megyében ez az arány 12,7% volt, akik vasárnap 12 óráig leadták szavazatukat.
Országos szinten a Duna mentén három megye emelkedett ki a részvételi arányával: Olt megye 19,9%-os, Teleorman megye 18,9%-os, míg Mehedinti megye 18,7%-os részvételt mutatott.
A szavazási kedv alacsonyabb idén, mint a legutóbbi, öt évvel ezelőtt rendezett elnökválasztáson, amikor az első fordulóban déli 12 óráig a jogosultak több mint 15,8 százaléka adta le voksát. A magyarlakta térségekben a 2014-es és a 2019-es elnökválasztáson is az országos átlagnál jóval kisebb volt a részvétel.