Az állami szektor munkavállalóinak jövedelme hátráltatta az egymilliós átlagbér elérését - G7 - Gazdasági történetek világosan.

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727,7 ezer forint volt, a 2024-es éves átlagos adat pedig 646,8 ezer forint lett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Miért fontos ez? A kormány azt szeretné elérni, hogy 2028-ra a bruttó átlagkereset elérje az egymillió forintot, a minimálbér pedig az ezer eurót (amelyről ma még nem tudjuk, hogy hány forintnak felel majd meg).
Számokban: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tavaly októberben a Portfolio konferenciáján mutatta be azt a grafikont, amely szerint a 2024-es bruttó átlagbérnek a tervek szerint 651,15 ezer forintnak kellett volna lennie.
Felülnézet: A 2025-re előirányzott 10,5%-os bérnövekedés eredetileg rendkívül merész célnak számított, azonban a legfrissebb adatok alapján már 10,9%-os emelkedésre lenne szükség ahhoz, hogy az éves átlagbér a tervek szerint elérje a 719,5 ezer forintot a következő évben. Ez az arány segíthetne kompenzálni a 2024-es évben tapasztalt késlekedést.
Mit mondanak a szakértők? Noha tavaly az átlagbér 13,2 százalékkal emelkedett, és a csökkenő infláció következtében a reálbér-növekedés meghaladta a 9 százalékot, a fogyasztói bizalom hiánya miatt a háztartások inkább a megtakarításokat választották, mintsem hogy részt vegyenek a fogyasztási fellendülésben - írta Virovácz Péter, az ING Bank szenior elemzője.
Mi várható? Az ING Banknál idén 9-10 százalékos átlagbér-emelkedést várnak (ez tehát kisebb, mint az egymilliós fizetés felé tartó úthoz szükséges 10,9 százalék), a reálértékbecslést pedig az 5,1 százalékosra prognosztizált infláció levonásával kaphatjuk meg.