Az Egyesült Államok 30 nappal késlekedett Szerbia legnagyobb olajvállalatának szankcionálásával.


Az Egyesült Államok 30 nappal elhalasztotta Szerbia fő olajipari vállalatának szankcionálását, közölte csütörtökön Aleksandar Vučić szerb elnök az amerikai pénzügyminisztérium dokumentumára hivatkozva.

"Újabb 30 napos haladékot kaptunk a szerb olajipar számára" - osztotta meg Vučić egy Instagram-bejegyzés keretében, amelyhez egy részletes tájékoztató levelet is csatolt.

A Biden-kormány decemberben bejelentette, hogy szankciókat vezet be a szerbiai Naftna Industrija Srbije (NIS) olajipari cég ellen, amelynek többségi tulajdonosa az orosz Gazprom és leányvállalata, a Gazprom Neft.

Az Egyesült Államok januárban drámai lépésre szánta el magát, amikor kiemelkedő szankciókat vezetett be az orosz olajipar ellen. E szankciók keretében a Gazprom Neft csupán 45 napot kapott arra, hogy megszüntesse kapcsolatait a NIS-sel, amely Szerbia nemzeti gáz- és olajszolgáltatója. Szerbiát már régóta érik kritikák amiatt, hogy a Gazprom Neft 50%-os, míg a Gazprom 6,15%-os részesedéssel bír a NIS-ben, míg a szerb kormány csupán 29,8%-os tulajdonrésszel rendelkezik a vállalatban.

Szerdán a Gazprom Neft úgy csökkentette részesedését a NIS-ben, hogy mintegy 5 százalékos részesedést adott át a Gazpromnak, így próbálva kivédeni a fenyegető szankciókat. A NIS a nyersolaj mintegy 80 százalékát szállítja Szerbiába, így Szerbia szinte teljes mértékben Oroszországtól függ.

A magyarországi MOL-csoport közölte, hogy kész növelni a Szerbiába irányuló szállításait.

Zsótér Csaba, a MOL-csoport üzemanyag üzletágának ügyvezető igazgatója a múlt héten hangsúlyozta: "Szerbia mindig számíthat ránk, és készen állunk arra, hogy a lehetőségeinkhez mérten növeljük a szállításokat. Valójában akár meg is duplázhatjuk az üzemanyag mennyiségét, amit Szerbiába juttatunk el." (Politico)

Related posts