Az ereinkben is megfagy a vér attól, amit a Bükkben átéltünk.


Előrehozott fagyosszenteki bulit tartottak a töbrök a Bükk-fennsíkon. Az esemény késő éjszaka kezdődött és -13 °C-os minimumérték mellett késő hajnalig tartott a Mohos-töbörben - számolt be az újabb hidegről a Facebook-oldalán a Mohos-töbör mikroklíma kutatás, ME Földrajz-Geoinformatika Intézet.

A Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézetével együtt működő Bükk-fennsíki Mohos-töbör meteorológiai állomás a közelmúltban történelmi mínuszra vált, rögzítve az idei május legnagyobb hidegét: -13 °C-ot. Ez a két méter magasságban mért hőmérséklet nem csupán az idei május eddigi legnagyobb hidege, hanem az ország történetében a legalacsonyabb májusi érték is. Eddigi ismereteink szerint az amatőr mérések alapján a legkorábbi rekord -12,3 °C volt, amelyet Kerékgyártó Róbert és kutatótársai jegyeztek fel 2011-ben a Bükk-fennsíkon található Vörösmeteor-töbörben.

- A hivatalos országos meteorológiai mérőhálózat -6,4 °C-os (Zabar, 2007.) májusi minimumhőmérsékletet tart számon, de ezekkel az adatokkal csak referenciaként érdemes a hideg mikroklimatikus adottságokkal rendelkező Bükk-fennsík töbreinek mért adatait összehasonlítani. Vélhetően ha a fennsík korábban monitorozás alá került volna, nem a mai érték lenne a legalacsonyabb a májusokat tekintve, hanem egy korábbi adat. De tényszerűen kezelve, a mérések kezdete óta (amatőr és hivatalos) a jelenlegi ország területén nem mértek ennél alacsonyabb léghőmérségleti értéket. Méréseink azonban egy zárt, speciális mikroklímájú terület, a Bükk-fennsík legnagyobb töbörrendszerére igazak. A legjobb kontextus így az, ha májusi állomásrekordról beszélünk vagy fennsíki minimumról, ámbátor okvetlenül meg kell jegyeznem, a kutatásnak nem célja a rekordok hajkurászása - fogalmaztak.

Ez magyarázhatja a szokatlanul alacsony hőmérsékletet.

Néhány mondatban szeretném összefoglalni, mi áll a megfigyelt léghőmérséklet mögött. Az alapvető jelenség a derült, szélcsendes éjszakákon figyelhető meg, ahol a kedvező sugárzási viszonyok mellett a megfelelő sky-view érték és a felszín borítottsága is kulcsszerepet játszik. A zárt medencékben, mint amilyenek például a tál alakú, homorú töbrök, a hideg levegő gravitációs úton a légáramlási minimumok felé áramlik. Ott megreked, és inverz módon rétegződik, így alakulnak ki a fennsíkokra jellemző hideg légtavak, vagyis a cold-air-pool jelenség, amely jelentős, akár több tíz fokos hőmérsékleti eltéréseket eredményezhet a környező területekhez képest. A Zsidó-rét kiterjedt mikroklímarendszerének legmélyebb pontja a Mohos-töbör, ahol automata meteorológiai állomásunk már 2022 óta folyamatosan mér, rendkívül zord körülmények között.

Related posts