Az F1 világában a rádiós káromkodás elengedhetetlen eleme a versenyek izgalmának. Ezek a szavak nem csupán feszültséget tükröznek, hanem az érzelmek valódi kifejezését is jelentik. A pilóták szenvedélye és elkötelezettsége a verseny iránt sokszor a határo

Carlos Sainz úgy véli, az FIA túl messzire megy azzal, hogy az idei évtől a csapatrádiós megszólalásokat is súlyos büntetésekkel fenyegetik.
Tavaly ősz óta a Vezessen rendszeresen foglalkozik azzal az izgalmas kérdéssel, hogy a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke, Mohammed bin Szulajm törekvései révén hogyan lehetne "szalonképessé" varázsolni a Forma-1-es és más autóversenyzők nyilatkozatait, valamint a csapatok rádiós kommunikációját. E törekvés célja a sportág hírnevének megőrzése és a versenyzők által közvetített üzenetek tisztaságának növelése.
Az elnök nem viccel, szigorú büntetésekre, kemény lépésekre is hajlandó - Max Verstappen tavalyi közmunkás büntetése és Charles Leclerc 10 ezer eurós pénzbírsága után 2025-re még komolyabb lehetséges szankciók kerültek a szabálykönyvbe: nem megfelelő viselkedés - ide tartozik a trágárság, de az FIA tisztviselőinek szóbeli megsértése is - esetén a pénzbírságok 120 ezer euróig terjedhetnek, de akár pontlevonás vagy eltiltás is lehet a büntetés.
A hétvégi Svéd Rali során máris kiosztották ezt a különös büntetést: Adrien Fourmaux, a Hyundai versenyzője, 10 ezer eurós pénzbírságot kapott, ráadásul további 20 ezer eurót felfüggesztve, miután egy tévéinterjúban kiejtette, hogy "elcseszte a versenyét".
Ez a szigorú hozzáállás arra utal, hogy az F1-es versenyeken is egyre több bírságra számíthatunk, amennyiben a pilóták nem kontrollálják magukat. Kérdés persze, hogy az új irányvonal mennyire nyeri el a versenyzők tetszését. A GPDA, a versenyzői szervezet, sem maradhat tétlen, hiszen a pénzbírságokon túlmutató, a sportteljesítményeket is veszélyeztető szankciók senki számára nem kedvezőek.
Carlos Sainz, a Williams csapat versenyzője nemrégiben a Motorsportnak nyilatkozott, ahol kifejtette, hogy alapvetően egyetértene a megfogalmazott szándékokkal. Hozzátette, hogy véleménye szerint a kamerák és mikrofonok előtt mindenkinek illik szalonképesen megnyilatkoznia. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a rádiózás szabályozásával kapcsolatban az FIA túlzásba esik.
A véleményem szerint az FIA által javasolt eltiltások és hasonló intézkedések kicsit túlzóak. Úgy vélem, hogy az F1 lényegéhez tartozik, hogy a hangunkban, sőt néha a szavainkban is megjelenjenek az igazi érzelmek, az izgalom és a rajtunk nehezedő nyomás. Ezt a szenvedélyt nem szabad elfojtani – mondta a spanyol versenyző.
"Ha nem konkrétan valakit sértő dolog, csak egyszerű káromkodásról van szó, azt szerintem nem kellene korlátozni, mert akkor a nézők kevesebbet kapnak abból, hogy mit élünk át az autóban ülve. De ilyen a foci is - higgyék el, a focipályán sem lenne jó helyen a mikrofon, ott is szépeket mondanak a játékosok - ez már csak ilyen."
"Kellenek az ilyen pillanatok is, mert így látható az igazi versenyző. Már így is elég korlátozott, hogy miket mondhatunk a csapatunkról, a helyzetünkről, így is bőven vannak eligazítások, így is megmondják már, miket mondhatunk. Nem egyszerű rádiózni, de szerintem kell ez a Forma-1-be, akkor is, ha néha kicsúszik valami trágárság. Ezt ne dobjuk ki" - érvelt a háromszoros futamgyőztes.