Az infláció komolyan megterheli a lakáshitel piacát is.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint első ránézésre ugyan kiváló, hogy az idei év első két hónapjában történelmi rekordra, 245,2 milliárd forintra futott fel a megkötött lakáshitel szerződések száma, ami közel 47 százalékos növekedést jelent a 2024-es 167 milliárdos értékhez képest.
Ám a dolgok mélyére ásva azt látjuk, hogy valami megbicsaklott a lakáshitelezésben. A problémákat egyelőre elfedi, hogy az adósoknak a megugró árak miatt nagyobb összegű lakáshitelt kell felvenniük, és így a kihelyezett összegben kitart a gyors növekedés. A tavaszi hónapokban az egyre magasabb bázis miatt ez már kevésbé fogja tudni szépíteni a statisztikákat.
Már önmagában figyelemre méltó, hogy az év második hónapjában a folyósított lakáshitelek összege 120,3 milliárd forintra csökkent, ami 4 százalékos visszaesést jelent a januári kihelyezéshez viszonyítva. Ez a tendencia arra utalhat, hogy az ügyfelek a tartós infláció hatására óvatosabb döntéseket hoznak pénzügyeik kezelésében.
Ugyanakkor még korai lenne véglegesen véleményt formálni, de a BiztosDöntés.hu szakértője szerint figyelemre méltó, hogy február végéig a bankok csupán 10.206 piaci kamatozású lakáshitel szerződést kötöttek ügyfeleikkel. Ez a szám 5 százalékos csökkenést jelent a 2024-es január-februári időszakhoz viszonyítva.
Gergely Péter szerint az adatokat az menti, hogy tavaly év elején egy átlagos hitelszerződés még csak 11,8 millió forintról szólt, ehhez képest az idei év első két hónapjában már 62 százalékkal magasabb, átlagosan 19,1 millió forintra szerződtek piaci alapon az ügyfelek a pénzintézetekkel.
Csak óvatosan szabad reménykedni, hiszen a februári 5039 lakáshitel-szerződés 3,8 százalékos éves növekedést mutat, de érdemes figyelembe venni azt is, hogy a második hónapban 128 szerződéssel kevesebb készült, mint az előző hónapban, januárban.
A támogatott hitelek is belassultak
Amiatt persze nem szomorkodnak a pénzintézetek, hogy a piaci kamatozású lakáshitelek mellett szépen fut fel a támogatott hitelek állománya. Az év első 2 hónapjában a CSOK Plusz által hajtott piacon 52,3 milliárd forintot helyeztek ki a bankok az ügyfeleiknek, ami 30 százalékkal haladja meg a 2024 év eleji kihelyezést.
Ugyanakkor érdemes figyelmeztető jeleket is észrevenni. A növekedés mögött főként az áll, hogy az előző év elején a támogatott hitelek piaca meglehetősen lassan indult be. Ezt alátámasztja, hogy az idei év második hónapjában csupán 1063 támogatott lakáshitel szerződést kötöttek a bankok, ami a 2024 márciusában, a CSOK Plusz bevezetése óta a legalacsonyabb számú aláírt szerződést jelenti.
Ugyanez mondható el a februárban folyósított 25,1 milliárd forintos hitelösszeg esetében is - a kihelyezési statisztikákat itt is az emeli meg, hogy a tavaly őszi 21,5-22,5 millió forintos átlagos hitelösszeg helyett idén februárban átlagosan 23,6 millió forintra szerződtek a CSOK Pluszt igénybe vevő ügyfelek a pénzintézetekkel.
Már nem sokáig szépíti a statisztikát a megugró hitelösszeg
A pénzügyi szakértők véleménye szerint a várva várt igazság pillanata 2024 második negyedévében érkezhet el. E hónapok során a szerződések összesített száma meghaladta a 20 ezret, ami havi átlagban 6874 aláírt szerződést jelentett az ügyfelek és a bankok között. Különösen figyelemre méltó, hogy júliusban a jóváhagyott hitelkérelmek száma a 7200-as határt is átlépte. Ezen belül a piaci lakáshitelek esetében a szerződések száma a 16 ezret is túllépte a 2024-es második negyedévben.
Ahhoz, hogy a piaci hitelek száma ne mutasson visszaesést éves összevetésben 10 százalékot meghaladó növekedést kell elérni - ellenkező esetben továbbra is csak azzal lehet büszkélkednie a hitelpiacnak, hogy a megugró árak miatt az átlagos hitelösszeg emelkedése tartja a dinamikát.