A kiberbiztonsági hatóság figyelmeztetést adott ki az online munkát kínáló üzenetekkel kapcsolatban, amelyek számos veszélyt rejthetnek magukban.
Bukarest, december 11./Agerpres/ - Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdai közleményében figyelmeztetett arra, hogy az SMS-ekben és különböző üzenetküldő platformokon, például a Whatsapp-on érkező online munkalehetőségeket hirdető üzenetek komoly veszélyt rejthetnek. Ezek az üzenetek gyakran arra irányulnak, hogy érzékeny felhasználói adatokat gyűjtsenek össze, ezért a felhasználóknak érdemes fokozott óvatossággal kezelniük az ilyen típusú ajánlatokat.
Az igazgatóság képviselőinek a DNSC Faceboook-oldalán szerdán közzétett figyelmeztetése értelmében az elmúlt napokban sok bel- és külföldön élő román állampolgár jelentette, hogy SMS-t vagy WhatsApp-üzenetet kapott különböző vállalatok humánerőforrás-osztályainak állítólagos képviselőitől. Az üzenetek online munkát ajánlottak vonzó fizetésért.
A csalási kísérletek könnyen észlelhetők bizonyos jellemzők alapján. Ezek az üzenetek gyakran ismeretlen telefonszámokról érkeznek, néha külföldi forrásokból. A kommunikáció általában egy sablonos formulával kezdődik, például: 'Üdvözlöm, itt az X cég munkaerő-toborzó menedzsere.' A részletek viszont homályosak, és csupán felületesen utalnak 'álláslehetőségekre'. Ezen kívül arra is ösztönzik a címzettet, hogy válaszoljon a megadott telefonszámra, ami szintén gyanús lehet.
A kiberbiztonsági szakértők hangsúlyozzák, hogy soha ne osszunk meg érzékeny információkat, mint például személyes adatokat, felhasználói azonosítókat, hitelesítési információkat vagy bankkártya részleteket. Még akkor sem szabad megbízni az üzenetekben, ha azok látszólag egy megbízható intézménytől érkeznek. Mindig érdemes egy másik kommunikációs csatornán ellenőrizni az üzenetek valódiságát, különösen, ha érzékeny adatok megadását kérik tőlünk. Ha gyanús üzeneteket kapunk, azonnal jelentsük őket annak az intézménynek, akinek a nevében küldték, hogy időben felhívhassuk a figyelmet a csalási kísérletekre.
Ha a felhasználó megosztotta bankkártya-információit, haladéktalanul értesítse bankját. Amennyiben valaki csalás áldozatává válik, fontos, hogy minél gyorsabban jelentsen a rendőrségen, továbbá értesítse a DNSC-t az 1911-es telefonszámon vagy a https://pnrisc.dnsc.ro/ weboldalon. AGERPRES/(RO - szerző: Nicoleta GHERASI, szerkesztő: Andreea MARINESCU, HU - szerkesztő: VALKAI Krisztina)