BAMA - Ki őrzi meg kulturális kincseinket?
Az MCC pécsi képzési központja ezúttal két külföldi jogászprofesszort látott vendégül. A Pécsi Tudományegyetem jogi karán szervezett eseményen a kulturális örökségeink védelméről diskuráltak a meghívott előadók.
Petra Perisic szerint a kulturális örökség definíciója sem olyan egyszerű, hiszen ez attól függ, kit kérdeznek róla.
Sandra Fabijanic Gagro kifejtette: - Ez lehet akár egy épület, egy nyelv vagy egy nemzeti hagyomány, amelyek mindegyike jelentős szerepet játszik identitásunk formálásában. Például egy templom nem csupán az a hely, ahol az Istent magasztaljuk, hanem emberi méltóságunk kifejeződése és megélésének színtere is.
Csordás Gergely, a pécsi jogászhallgató és az MCC Egyetemi Program diákja, érdeklődött Pánovics Attilánál a jelenlegi globális kihívásokról. Pánovics kifejtette, hogy a klímaváltozás következményeként fellépő tengerszint-emelkedés és a különböző háborúk mind-mind súlyos fenyegetést jelentenek az értékeinkre és stabilitásunkra nézve.
- mondta a PTE Nemzetközi- és Európajogi Tanszékének adjunktusa, aki a magyar alaptörvény és a jogszabályi védelem fontosságát is kiemelte.
Sandra Fabijanic Gagro rámutatott, hogy a legújabb kutatások alapján körülbelül 7 milliárd amerikai dollárra van szükség ahhoz, hogy helyreállítsák vagy újjáépítsék az Ukrajnában a háború következtében megsérült értékeket.
A beszélgetés résztvevői egyöntetűen megállapították, hogy Magyarország és Horvátország között erős és eredményes együttműködés áll fenn, amelyet számos kulturális kapcsolat is fémjelez. Pánovics Attila hangsúlyozta, hogy a közös nyelv kulcsszerepet játszik az identitás formálásában, ezért kiemelten fontos a határon túli magyarság nyelvhasználatának támogatása és megerősítése.