A Gubacsi híd déli gyalogosjárdáján beomlott a járda, emiatt ideiglenesen lezárták azt. A kormány hivatalos álláspontja szerint az ellenzék tevékenysége gátolja az új híd megépítését.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára egy DK-s politikusnak azt nyilatkozta, hogy a híd felújításának elmaradása mögött az áll, hogy "Önök Brüsszelben éppen azért tevékenykedtek, hogy hazánk ne részesüljön a szükséges forrásokból".
A Budapest Közút bejelentette, hogy ideiglenesen lezárta a Gubacsi híd déli gyalogosjárdáját. A szakemberek alaposan átvizsgálják a járdát, és felkészítik a szükséges helyreállítási munkálatokra – áll a közleményükben.
A gyalogosok ideiglenesen az északi oldalon, a vasút mellett található kerékpárútra lesznek irányítva, ahol külön gyalogos-kerékpárutat jelölnek ki. Továbbá, a híd csepeli oldalán beton elemekből kialakított középsziget védelmét is megoldják. A közleményben hangsúlyozzák, hogy "figyelembe véve a járda jövőbeli használhatóságának bizonytalanságát, a középsziget helyén tervezett gyalogátkelőhely létrehozására vonatkozó javaslatot sürgősen elkészítjük, és megkezdjük az engedélyezési folyamatot".
Ez a híd köti össze a Csepel-szigetet Pesterzsébettel, és a vasúti forgalom szempontjából kiemelten fontos: ezen halad át a csepeli Szabadkikötő teherforgalmának nagy része, valamint több hazai autó- és akkumulátorgyár beszállítói is ezt használják.
A híd műszaki állapota évek óta aggodalomra ad okot. Már 2020-ban 5 km/órás sebességkorlátozást és 20 tonnás tengelyterhelési korlátozást vezettek be rajta. A szabályok betartását sebességmérők is ellenőrzik. 2023-ban a kormány úgy döntött, hogy új vasúti hidat kell építeni a jelenlegi helyére. A beruházás értéke 44 milliárd forint lenne, amit magyar és uniós forrásból valósítanának meg. A közbeszerzési felhívás már megjelent, de az építkezés még nem kezdődött el.
A híd felújítása a parlamentben is szóba került. Arató Gergely, a Demokratikus Koalíció képviselője kérdést intézett az ügyben. Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára azt válaszolta: "Önök Brüsszelben pont azért dolgoztak, hogy hazánk ne jusson hozzá azokhoz a forrásokhoz", amelyekből a kormány állítása szerint a híd felújítását is finanszírozni szerették volna. Ágh hozzátette, hogy a fejlesztésre hazai forrásból is van terv, 2026-ra - írja a Telex.