Célkeresztbe került Ursula von der Leyen, a Bizottság elnökének lépései akár komoly következményekkel is járhatnak.


Jogi és politikai következményekkel is járhat az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek, amennyiben az Európai Törvényszék szerdán az általa vezetett intézmény ellen ítél a Pfizergate-nek nevezett ügyben. Az Európai Bizottságot még azért perelte be a New York Times, mert a lap kérésére ellenére a bizottság nem adta ki Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója közötti SMS-eket, amit még a vakcinabeszerzésekről szóló tárgyalások alatt váltottak egymással. A döntésnek nemcsak ezekre az üzenetekre lehet hatása, hanem azon is túlmutató precedensértékű lehet.

Május 14-én, szerda reggel fogja nyilvánosságra hozni az ítéletét az Európai Törvényszék Ursula von der Leyen Európai Bizottság-elnök egyik legkényesebb ügyében, az úgynevezett Pfizergate-ben.

Az Európai Unió Bírósága alacsonyabb szintű igazságszolgáltatási fórumán azért perelte be a New York Times a von der Leyen vezette Európai Bizottságot, mert a lap kérése ellenére az uniós intézmény nem közölte von der Leyen a Pfizer gyógyszeripari vállalat vezérigazgatójával, Albert Bourlával váltott SMS-eit.

A bizottság annak ellenére nem tett eleget a kérésnek, hogy a lapnak adott interjújában maga von der Leyen vallotta be, hogy az Európai Bizottsággal épp a vakcinabeszerzésekről tárgyaló Pfizer-vezérigazgatójával gyakran várt üzeneteket a témában.

A New York Times ezt követően jogi lépéseket tett az Európai Bizottság ellen, kérve az Európai Törvényszéktől, hogy érvénytelenítse a bizottság azon határozatát, amely elutasította az adatközlés iránti kérelmüket. Ezzel lényegében arra köteleznék az Európai Bizottságot, hogy tegye nyilvánossá a von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója közötti SMS-váltásokat, amelyeket a vakcinabeszerzések során folytattak le.

Ugyanakkor az ügy túlmutat e konkrét, 2021 januárja és 2022 májusa közötti SMS-eken, hiszen azzal jogilag az Európai Bizottság transzparenciájával kapcsolatosan is precedenst teremthet a bíróság, a jogi következmények mellett pedig Ursula von der Leyen számára politikai következményekkel is járhat.

Az ügy egyik leglényegesebb kérdése, hogy mit tekintünk dokumentumnak: csupán azokat az iratokat, amelyek hivatalos kommunikációs csatornákon keletkeztek, vagy például azt is, ha egy uniós intézmény vezetője hivatalos minőségében beszélget valakivel – jelen esetben egy multinacionális vállalat vezetőjével, akivel 1,8 milliárd adag vakcina beszerzéséről folytat tárgyalásokat az általa irányított intézmény.

Ezzel a témával kapcsolatban az európai ombudsman, Emily O'Reilly, aki 2013 és 2024 között tölti be a posztot, 2022 januárjában arra a megállapításra jutott, hogy még egy egyszerű SMS is minősülhet dokumentumnak, ha olyan információkat hordoz, amelyek döntéshozatali folyamatokkal, politikai tevékenységekkel vagy fontos döntésekkel állnak összefüggésben.

Amikor az EU-s dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés jogáról van szó, akkor a dokumentum tartalma számít, nem pedig az eszköz vagy a forma. Ha a szöveges üzenetek EU-s politikára és döntésére vonatkoznak, azokat uniós dokumentumként kell kezelni

- állapította meg az ombudsman abban a döntésében, amelyre hivatkozott. Hozzátette, hogy bár nem minden egyes szöveges üzenetet szükséges megőrizni, a lényeges kommunikációkat mindenképpen archiválni kell, mivel ezek is az Európai Unió átláthatósági rendeletének hatálya alá esnek. O'Reilly egyébként, mandátuma lejárta után, egy Politico-nak adott interjúban kifejtette,

Ha az Európai Törvényszék a szerdai határozatában a korábbi ombudsman álláspontjához hasonlóan ítélkezik az SMS-ek ügyében, akkor kötelezheti az Európai Bizottságot arra, hogy hozza nyilvánosságra a jelenlegi SMS-eket, feltéve, hogy azok még nem kerültek törlésre. Ez lehetőséget adna arra, hogy fény derüljön arra, miről folytattak eszmecserét szöveges üzenetek formájában von der Leyen és Albert Bourla, miközben a Pfizer és az Európai Bizottság közötti tárgyalások zajlottak.

Ugyanakkor a döntés emellett precedenst is jelentene arra, hogy mi számít dokumentumnak, így a jövőben az Európai Bizottságnak és a többi uniós intézménynek is majd archiválnia kellene majd az olyan jellegű szöveges üzeneteket, ahol hivatalos minőségükben fontos, a döntéshozatalt befolyásoló, vagy arról szóló információkat tartalmazó üzenetet vált egymással két személy, azaz

Ez a kérdés rendkívül lényeges egy olyan szupranacionális szervezet szempontjából, amely több ezer munkavállalót foglalkoztat – például az Európai Bizottságnál körülbelül 30 ezer alkalmazott dolgozik, akik között folyamatos az üzenetváltás. Ezen kívül, ahogy a Follow the Money oknyomozó portál is rávilágított, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Kaja Kallas, rendszeresen a Signal alkalmazáson keresztül oszt meg kulcsfontosságú információkat a tagállamok külügyminisztereivel. A Pfizergate ügyében hozott döntés tehát például precedensértékű lehet a kommunikációs gyakorlatok terén is.

Amennyiben az Európai Törvényszék az európai ombudsman korábbi vizsgálataival megegyező álláspontra jut, és úgy ítél, hogy az Európai Bizottságnak ki kellett volna adnia von der Leyen SMS-eit, valószínűleg az elnök nem fog komoly jogi következményekkel szembe nézni - valószínűtlen, hogy emiatt indítanának bizalmatlansági indítványt az Európai Parlamentben az Európai Bizottság egészével szemben.

Ha az SMS-ek nyilvánosságra kerülnének, akkor lehetséges, hogy új fény derülne a vakcinabeszerzések hátterére. Ezen a téren az Európai Ügyészség már nyomozást indított, és több tisztviselőt is meghallgattak. Emellett kérdőjelek merülhetnek fel von der Leyen politikai öröksége körül is, aki szívesen mutatkozik transzparens politikusnak, holott korábban, német védelmi miniszterként is megélt már hasonló botrányokat.

Ezen túlmenően a von der Leyen-t rendszeresen támadó szélsőbal- és szélsőjobboldali politikai erők számára is értékes hivatkozási pontot jelentene, ha a bíróság kedvezőtlen ítéletet hozna az Európai Bizottság, mint az uniós szerződések védelmezője ellen.

Valószínű, hogy a kényelmetlen pillanatok és a magyarázkodások ellenére ez nem igazán gyengítené a hatalmát.

Related posts