Csőd közeli helyzetbe került egy elektromos buszokat gyártó vállalat.

Pénzügyi problémákkal küzd a lengyel ARP E-Vehicles, amely Bydoszczban található elektromos buszgyártó cég. Az utóbbi időszakban több munkavállaló elvesztette állását, és sokan már novemberben sem kapták meg a fizetésüket. A gyártási folyamat teljes mértékben leállt, és egyelőre kérdéses, hogy a vállalat képes lesz-e kilábalni ebből a nehéz helyzetből - tájékoztatott a Business Insider lengyel kiadása.
Az ARP E-Vehicles vállalatnál eddig legalább 50 munkavállalót bocsátottak el, ami a dolgozói létszám felére csökkent. "Tehetetlenül állunk a helyzet előtt. Várakozunk a döntésre, hogy továbbra is gyárthatunk-e olyan elektromos buszokat, amelyek 60 százalékban lengyel eredetű alkatrészekből készülnek. Reméljük, hogy ez a kompetenciánk a jövőben is megmarad. Jelenleg sajnos nincs semmilyen pozitív hírünk" - nyilatkozta Natalia Barcz, az ARP E-Vehicles marketingosztályának vezetője.
A vállalat még csak a kezdeti lépéseit teszi meg az elektromos buszgyártás világában. A Business Insider szerint eddig csupán 20 villanybuszt készítettek, amelyek a kisebb városok, mint Zielona Góra, Bełchatów és Mrągowo közlekedési igényeit szolgálják ki. A PILEA márkanevével ellátott buszaik három különböző hosszúságban, 8,6; 10 és 12 méteres kivitelben érhetők el, és kifejezetten városi utasszállításra lettek tervezve. A kínálatukban helyet kaptak az iskolabuszok is, amelyeknél újszerű megoldásokat alkalmaztak, például a padlóba integrált akkumulátorokat. Az akkumulátorok kapacitása alapján a buszok egyetlen töltéssel 140, de akár 400 kilométert is képesek megtenni.
Az ARP E-Vehicles tavaly új fejezetet nyitott a közlekedés világában, amikor hidrogéncellás villanybuszok fejlesztésébe kezdett. A projektben a Loop Energy és a Drabpol voltak a cég partnerei, akik hozzájárultak a technológiai innovációhoz. Az idei évben már bemutatták az első prototípust, azonban a piaci bevezetés még várat magára. Az elektromobilitás területén 2018 óta aktív vállalat jelenleg teljes mértékben lengyel állami tulajdonban áll, ami azt jelenti, hogy a jövője nagymértékben függ attól, hogy sikerül-e elegendő forrást biztosítani a működésének fenntartására.