Csernobili dróntámadás: a Kreml is reagált, a rejtély csak fokozódik.


Fotó: Getty Images - A Csernobili szarkofág sérülésének nyoma, amelyet egy drón dokumentált.

A Kreml szakértői szerint valószínű, hogy a csernobili atomerőmű elleni pénteki dróncsapás újabb provokációt jelent.

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek arról szólnak, hogy egy orosz drón támadást intézett a csernobili atomerőmű területén található szarkofág ellen. Különösen az ukrán atomerőmű 4. blokkjának védőburkolatára vonatkoznak ezek az állítások, amely kulcsszerepet játszik a környezet sugárzás elleni védelmében.

A Kreml szóvivője a történtek kapcsán kijelentette, hogy az ukránokat vádolják a dróncsapás végrehajtásával, majd hozzátette: "Valószínű, hogy ismét egy provokációval állunk szemben. Ez az, amit a kijevi vezetés kíván, és olykor nem habozik megtenni ezt."

Putyin elnök fő sajtótitkára, Dmitrij Peszkov, nyilatkozott az incidensről, és kifejtette, hogy jelenleg nincsenek megbízható információi a történtekről. "Egyet azonban biztosan állíthatok: nem történt támadás nukleáris infrastruktúra, illetve a nukleáris energiával kapcsolatos létesítmények ellen. Minden olyan kijelentés, amely ezt sugallja, teljesen alaptalan" – emelte ki Peszkov, akit a Meduza hírportál idézett.

Pénteken egy robbanófejjel ellátott orosz támadó drón csapódott a csernobili atomerőmű 4. blokkjának szarkofágjába, amit többek között Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is közzétett közösségi platformjain. Az elnök egy videóval is dokumentálta az erőműben bekövetkezett robbanást és az azt követő tüzet.

Zelenszkij elnök beszámolója szerint a keletkezett tüzet sikerült eloltani, ám a csernobili atomerőművet védő szarkofágban jelentős károk keletkeztek az első felmérések alapján. Jelenleg a sugárzási szintek stabilak maradtak, azonban a helyzet folyamatos ellenőrzés alatt áll.

- jelentette be Volodimir Zelenszkij a közösségi platformján.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) munkatársai, akik a csernobili atomerőmű területén végeznek megfigyeléseket, megerősítették, hogy február 14-én, hajnali 2 óra körüli időben robbanás zaját hallották, és tüzet is észleltek. Közleményük alapján a detonáció következményeként az egyik reaktor védelmét szolgáló szarkofág teteje megrongálódott.

- áll az ügynökség közleményében.

Az orosz csapatok már az ukrajnai invázió első napján, 2022. február 24-én elfoglalták a csernobili atomerőművet, amely Kijevtől körülbelül 130 kilométerre található. Az erőmű 2022. március végén, április elején került vissza az ukránok ellenőrzése alá, miután az orosz csapatok visszavonultak Kijev és Csernihiv régiókból.

Related posts