A Bizottság bejelentette, hogy 2026-tól jelentős átalakulások várhatóak számos élelmiszertermék terén. Az Agrárszektorban elinduló reformok új irányvonalat képviselnek, amelyek célja az élelmiszeripar modernizálása és fenntarthatóságának növelése.


Ne hagyja ki az év egyik legfontosabb agrárszakmai rendezvényét!

Az Európai Bizottság frissítette a 2073/2005/EK rendeletet, amely az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumait szabályozza, hogy jobban reagáljon a közegészségügyi kihívásokra. A módosítás célja, hogy a Listeria monocytogenes baktériumra vonatkozó előírásokat kiterjessze az élelmiszeripari szereplőkre. Az eddigi szabályozás azt írta elő, hogy a gyártóknak garantálniuk kell, hogy a fogyasztásra kész élelmiszerekben 25 gramm termékben ne legyen kimutatható a baktérium, mielőtt az elhagyja a gyártó üzemét. Kivételt jelentettek azok az esetek, amikor a gyártó bizonyítani tudta, hogy a baktérium szintje nem haladja meg a 100 kolóniaképző egység/gramm (cfu/g) határértéket a termék teljes eltarthatósági ideje alatt.

Az új rendelet kiterjeszti ezt a felelősséget az élelmiszeripari vállalkozók szélesebb körére. "A felelősség annak biztosítására, hogy az érintett RTE-élelmiszerekben ne legyen jelen az L. monocytogenes, mostantól minden olyan helyzetre vonatkozik, amikor az élelmiszereket teljes eltarthatósági idejük alatt forgalomba hozzák" - olvasható a módosításban. Ez azt jelenti, hogy a teljes élelmiszer-ellátási láncban biztosítani kell a megfelelő védelmet a baktérium ellen.

A szigorítás mögött az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legfrissebb jelentése húzódik meg. A dokumentum szerint 2021 és 2022 között a lisztériózissal diagnosztizált esetek száma az EU-ban 15,9%-kal emelkedett, s 2022 a legutóbbi tíz év egyik legmagasabb esetszámával büszkélkedhet.

Az új követelmény 2026. július 1-jén lép hatályba, így az élelmiszeripari vállalkozóknak elegendő idejük lesz felkészülni a változásokra. A módosítás célja, hogy következetesebb szintű védelmet biztosítson az élelmiszer-ellátási lánc egészében, ezáltal jobban megvédje a lakosságot az élelmiszerekkel terjedő L. monocytogenes-fertőzéstől.

A szakértők kiemelik, hogy a 100 cfu/g-ot meghaladó L. monocytogenes-szel szennyezett élelmiszerek fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Emiatt az EU szabályozása külön figyelmet fordít azokra a fogyasztásra kész élelmiszerekre, amelyek eltarthatósági idejük alatt lehetőséget adnak a kórokozó elszaporodására, így túllépve ezt a kritikus határértéket.

Related posts