Feszültség és ellentmondás lengi körül a Black Sabbath búcsúkoncertjét, ahogyan a rajongók és a szakma véleményei ütköznek. A legendás zenekar búcsúja nem csupán egy zenei esemény, hanem érzelmek és emlékek tengerét idézi fel, amelyek sokakat megérintenek


Sokan nehezményezték, hogy Sharon tartja Ozzy Aston Villa-mezét ezen a fotón (Képarchívum)

Sokan úgy vélik, hogy a Black Sabbath volt az, aki megteremtette a heavy metal műfajt, új utakat nyitva a rockzene keményebb ágának. Ozzy Osbourne, az ikonikus énekes, akit "A sötétség hercegének" is neveznek, tíz év után távozott a zenekarból, küzdelmei az alkohollal és drogokkal végül a zenekar útjait elvágták. Azonban addigra már sikerült létrehozniuk a heavy metal alapvető műveit, amelyek számos zenész generációjára gyakoroltak mély hatást.

Ozzy ikonikus kijelentése, miszerint a nyolcvanas évekből szinte semmire sem emlékszik, már akkor elhangzott, amikor felesége és menedzsere, Sharon, mellette állt. Sharon nem csupán Ozzy zenei karrierjének megmentője volt, hanem valószínűleg az életét is megóvta a káoszból. Részben neki köszönhetjük Ozzy tizenhárom szólóalbumát – az utolsó 2022-ben debütált –, valamint azt a rendkívül népszerű valóságshow-t, amelyben 2002-től négy éven át betekintést nyerhettünk a család mindennapjaiba.

Sharon és Tony Iommi gitárosok együtt indították el az eredeti felállás utolsó koncertjének előkészületeit. Már most számos rajongó történelmi jelentőségű eseménynek tekinti ezt, pedig a július 5-i dátum még messze van!

A helyszín, a birminghami Aston Villa focicsapat 42 ezres stadionja kicsinek bizonyult, a február 13-án indult internetes jegyeladás alig 16 percig tartott. Azóta forrnak az indulatok a Facebookon. A legtöbb kommentelő a Ticketmaster jegyirodát hibáztatja a virtuális stresszhelyzetért, illetve azért, hogy nem zárták be a "kaput", miután minden jegy elkelt. Akadtak olyan rajongók, akik aznap délután 60-ezredikek voltak a várólistán, és mivel nem tudták, hogy már nincs esélyük, órákon át ültek a gép előtt.

A másik neuralgikus pont a "rugalmas árazás" volt (ezzel a kifejezéssel lassan meg kell barátkoznunk), az árusítás kezdetén ugyanis egyes szektorokban 750 fontra ugrottak a jegyárak az eredetileg tervezett 195 fontról, és a vásárlóknak pillanatok alatt kellett eldönteniük, hogy hajlandóak-e kifizetni ezt az összeget. Nem mindenki hatódott meg attól sem, hogy a koncert teljes bevételét jótékony célokra fordítják: három szervezet, a Birminghami Gyermekkórház, az Acorn gyermekhospice és a Cure Parkinson's között osztják el. Ez utóbbi alapítvány különösen közel áll Ozzy szívéhez, mivel az énekes 2020 óta Parkinson-kórban szenved.

Ez a jelenleg gyógyíthatatlan betegség a mozgásszerveket célozza meg. Ozzy másfél éve már nem képes bot nélkül járni, és az utóbbi két év során folyamatosan küzd az egyensúlyával. Sharon szerint azonban a betegség nem hatott a hangjára, ami továbbra is megmaradt változatlanul.

Eddig a felesége és menedzsere képviselte őt a búcsúkoncerttel kapcsolatos nyilatkozatokban, de három nappal ezelőtt Ozzy Osbourne is megszólalt. Az AXS-nek adott interjújában világossá tette, hogy a rajongók ne várjanak el tőle egy teljes Black Sabbath-koncertprogramot.

"Csak néhány apróságot fogok megvalósítani a színpadon, olyanokat, amik igazán közel állnak hozzám, és amiket még szívesen meg tudok csinálni."

Ez a pár mondat szélsebesen bejárta a nemzetközi sajtót, és természetesen újra felkorbácsolta a kedélyeket a közösségi médiában - a kommentelők egymásnak estek. A több évtizedes Ozzy-rajongók nem igazán lepődtek meg, hiszen ők méltó ünneplésre számítanak a legendás zenekar pályafutása kapcsán, olyan ikonikus fellépőkkel, mint a Metallica, a Pantera, a Lamb Of God, az Anthrax, az Alice In Chains, a Rival Sons, vagy a Guns N' Roses. Mások viszont úgy vélik, hogy a rendezvény csupán egy haszonleső csalás, hiszen a sztár várhatóan csak egy-két dal erejéig lép majd a színpadra.

Egy dolog biztos: a fellépő zenekarok mindegyikét mélyen inspirálta a Black Sabbath. Többük a saját repertoárjába is beemelt egy-egy klasszikus dalt a mestereiktől; az Anthrax például a „Sabbath Bloody Sabbath”-ot, míg a Metallica a „Sabbra Cadabbra”-t dolgozta fel. Nyilvánvaló, hogy ezek a dalok is felcsendülnek a koncert során. Ráadásul az is biztos, hogy húsz év után ismét együtt muzsikál a legendás alapcsapat: Ozzy Osbourne, Tony Iommi gitáros, Geezer Butler basszusgitáros és Bill Ward dobos - még ha csak néhány dal erejéig is.

Birmingham nem éppen a rockzene fellegvára, hiszen nem vonzza annyira a turistákat, mint Liverpool vagy Manchester. Azonban a Villa Park Stadion az utóbbi három évben színpadául szolgált olyan ikonikus előadóknak, mint Bruce Springsteen és a Foo Fighters, akik teltházas koncerteket adtak itt. A helyi hotelek pedig ügyesen alkalmazkodtak a piaci igényekhez: a Ticketmaster által bevezetett dinamikus árképzés révén a február 5-én bejelentett megakoncert után az árak drámaian megugrottak, egyes esetekben akár 725 százalékkal is.

Egy helyi napilap számos konkrét példát említett, és ezek a szállodák valóban figyelemre méltóak, ezért érdemes név szerint is kiemelni őket.

A világ minden részéről érkező Black Sabbath-rajongókat tehát gyakorlatilag kész helyzet elé állították a szállodások - és akkor még nem is beszéltünk a helyi vendéglátóipari egységek készülődéséről. De ami késik, nem múlik, továbbra is figyeljük a fejleményeket.

Related posts