Egyedülálló kihívás elé néz a magyar válogatott, hiszen egy eddig legyőzhetetlen óriás vár rá. A sikeres sorozat megszakítása már régóta esedékes, és most itt az idő, hogy elégtételt vegyenek!

Pénteken délben zajlott le az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) zürichi központjában a 2026-os világbajnokság selejtezőcsoportjainak sorsolása. Ezután kiderült, hogy Marco Rossi csapata három ellenféllel mérheti össze tudását a sorozat során. Két ellenfél személye már ismert, de a harmadikra még egy ideig várnunk kell. Ha a közös történelmünket, a csapatok erősségét, vagy éppen a ranglistahelyezéseket nézzük, egyértelmű, hogy a Dánia elleni bravúrért fogunk szorítani a Nemzetek Ligájának negyeddöntőjében.
A sorsolás furcsa játéka folytán még nem ismerjük, hogy az első kalapból melyik csapat lesz a mi ellenfelünk, ezért mindkét lehetőséget szeretnénk bemutatni.
A forgatókönyv bőven kínálhatott volna könnyebb megoldásokat, hiszen a portugál válogatott kerete a világ negyedik legértékesebbje. Cristiano Ronaldo, aki már 39 éves, mindössze 15 millió eurót ad ehhez a már amúgy is impozáns összeghez. A világklasszis támadó, aki 135 válogatott góljával világrekorder, mellett olyan kimagasló tehetségek is szerepelnek, mint a manchesteri duó: a Manchester City színeiben játszó Bernardo Silva és a Manchester United irányítója, Bruno Fernandes. Emellett pedig ott van a Milan dinamikus szélsője, Rafael Leao, aki szintén jelentős szerepet játszik a csapat támadásaiban.
A 2016-os Európa-bajnoki diadalt követően, valamint a 2019-es Nemzetek Ligája-győzelem után ez a csapat még nem járt sikerrel a világbajnokság döntőjében. 1966-ban bronzérmet szerzett, majd negyven év elteltével a negyedik helyen végzett, legutóbb pedig a negyeddöntőben búcsúzott a tornától.
A portugál válogatott ellen kifejezetten pocsék a mieink mérlege, az első hat meccsen még lefeleztük a ikszeket és vereségeket, azóta viszont a 2016-os Európa-bajnokság (3-3) döntetlenjét leszámítva mindig a rivális nyert - az említett meccs eredményével pedig a könnyebb ágra kerülve végül aranyérmes lett Franciaországban a házigazda ellen.
Legutóbb a 2020-ról 2021-re áttett Európa-bajnokság során futottunk össze, ahol a mérkőzés 84. percéig gól nélküli döntetlennel álltak a csapatok. Azonban a végjátékra Cristiano Ronaldo és csapata felpörgött, és három gyönyörű találattal zárták a meccset, így a végeredmény 0-3 lett.
Ha a Nemzetek Ligája negyeddöntőjében váratlan fordulat következik be, akkor Portugália helyett Dánia léphet a színpadra, ami máris kedvezőbb kilátásokat ígér. A dán csapat keretértéke világszinten a legjobbak közé tartozik, és olyan kiemelkedő tehetségek, mint Rasmus Höjlund, mellett a tapasztalt veteránok, például Kasper Schmeichel és Christian Eriksen is ott vannak. Ők mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a németországi Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében búcsúzó ellenféllel szemben a mérleg nyelve a dánok javára billenjen.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kontinensviadalon a mieinket simán legyőző Svájc (és Szerbia) ellen a Nemzetek Ligájában négy-négy pontot gyűjtöttünk be, ezzel sikerült feledtetni a katari fiaskót, amikor egyetlen pont híján búcsúztunk a csoportkörből.
Az egymás elleni összecsapások statisztikája kifejezetten kedvező a mieink számára, hiszen a 16 mérkőzésből mindössze hármat nyert meg a rivális. A tétmérkőzéseken pedig még inkább kiemelkedik a különbség: az 1964-es Európa-bajnokságon 3:1-es győzelmet arattunk, míg az 1968-as selejtezők során 6:0-ra és 2:0-ra diadalmaskodtunk. A 1970-es világbajnoki selejtezőben, miután idegenbeli 3:2-es vereséget szenvedtünk el, hazai pályán 3:0-ra javítottunk. A 1972-es olimpián pedig 2:0-ás eredménnyel zártuk a meccset. Csak az 1984-es Európa-bajnokságot megelőző selejtezők során volt a riválisnak kedvezőbb a mérleg, hiszen ott 1-3 és 1-0-ás eredmények születtek.
Legutóbb a 2010-es világbajnoki selejtezők során találkozott a két csapat, amikor is a csoportmérkőzések alatt a hazai pályán 0-0-ás döntetlent játszottak, majd a zárómeccsen a mieink idegenbeli 1-0-ás győzelmet arattak. Érdekesség, hogy ennek ellenére Dánia végül első helyen zárta a csoportot, összegyűjtve 21 pontot, míg Portugália a második helyen (19 pont) pótselejtezőre kényszerült, Svédország (18 pont) pedig szintén a magyar csapat (16 pont) előtt végzett.
A harmadik és negyedik kalapból már biztosan kalkulálhatunk az ellenfeleinkkel. Ha csupán a ranglistahelyezést vesszük figyelembe, Marco Rossi csapata az írek ellen lényeges előnyben van, hiszen a 30. helyezett nemzeti válogatott harminc pozícióval előzi meg riválisát. Ugyanakkor figyelmeztető jel, hogy a keretérték szempontjából még így is jelentős hátrányban vagyunk (126,85 millió euró), főleg Kerkez Milos hiányában.
A párharc kezdeti szakasza igazán ígéretesen alakult, hiszen az első hét mérkőzésből három döntetlennel és négy győzelemmel gazdagodtunk. Különösen emlékezetesek voltak az 1970-es világbajnoki selejtező során aratott 2:1-es és 4:0-s diadalaink. A csoportküzdelmek végén végül kilenc pontot gyűjtöttünk, ami holtversenyt eredményezett a csehszlovákokkal, míg a dánok öt, az írek pedig négy ponttal zárták a csoportot. Sajnos a playoffmeccsen 4:1-es vereséget szenvedtünk el, így elmaradt a világbajnoki részvételünk.
Azóta a sikerélmények száma jelentősen csökkent, hiszen az elmúlt hét mérkőzésükből csupán egyet tudtak megnyerni a magyar válogatott tagjai, mégpedig egy 1993-as felkészülési találkozót. A 1990-es világbajnoki selejtező során a budapesti 0-0 után Dublinban a házigazda csapat 2-0-ra diadalmaskodott. Míg a spanyolok, akik 12 ponttal zárták a selejtezőt, sikeresen kijutottak a világbajnokságra, addig a magyarok a harmadik helyen végeztek, mindössze 8 ponttal.
A legutóbbi élmény itt kifejezetten friss, az Eb előtt egy 92. perces saját szöglet után kapott góllal maradtunk alul 2-1-re - ezzel megszakítva Szoboszlai Dominikék 14 meccses veretlenségi szériáját.
Az örmény válogatott története még gyerekcipőben járt, amikor a dán csapat már büszkén emelhette a magasba az Európa-bajnoki trófeát. A Szovjetunióból függetlenedett örmények 1992. október 12-én léptek először a pályára, de azóta sem a világbajnokságra, sem az Európa-bajnokságra nem sikerült kvalifikálniuk magukat. A Nemzetek Ligájában a D ligából indultak, és 2022-re sikerült feljutniuk a B ligába, azonban onnan sajnos azonnal visszaestek. Most viszont egy osztályozón Georgia ellen lehetőségük nyílik arra, hogy újra megpróbálják kiharcolni a visszajutást a második vonalba.
A válogatott történetének kiemelkedő alakja, a korábbi Dortmund, Manchester United és Arsenal játékos Henrih Mhitarjan (95 mérkőzés, 32 gól) ezúttal nem fog pályára lépni a világbajnoki selejtezők során. Az Inter 35 éves támadó középpályása 2022-ben hozott döntése értelmében lemondta a nemzeti csapatban való szereplést.
Eduard Szpertszjan személye kiemelkedő figyelmet érdemel, hiszen jelenleg az FK Krasznodar színeiben bontogathatja szárnyait. A 24 éves támadó középpályás eddigi pályafutása során 39 gólt és 28 gólpasszt jegyez, piaci értéke pedig 20 millió euróra rúg, ami azt jelenti, hogy nálunk csupán Szoboszlai Dominik (75) és Kerkez Milos (20) tudja megközelíteni ezt a számot. Zirajr Sagojan sem lesz teljesen új a környezetben, mivel a 23 éves balszélső a Debrecen csapatánál kölcsönben játszik. Azonban eddig csupán 152 percet töltött a pályán tíz tétmérkőzés során, így még bőven van lehetősége, hogy megmutassa tudását.
A feladat már körvonalazódik: az első kalapban rendkívül erős ellenfelek várnak, és csupán az első helyezettnek lesz automatikus kijutása. A második helyezettek viszont a Nemzetek Ligájában legjobban szereplő négy csoportgyőztes közül válogathatnak, akik nem végeztek a vb-selejtezőn a legjobb két helyezett között. Ez a négy csapat négy négyes döntőbe kerül, ahol elődöntők és döntők keretein belül dől el, hogy a 12 csoportelső mellett melyik négy európai csapat szerezhet még vb-helyet.