Az MSZP-s Tóth Bertalan feljelentést tett, miután fény derült arra, hogy az MVM engedély nélkül rendezte Mészáros Lőrinc cégeinek hitelét.


A Mátrai Erőmű megvásárlásakor 5 milliárd forintot különítettek el Mészáros Lőrinc cégeinek hitelének rendezésére, amit az MSZP politikai képviselője jogellenesnek tart.

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. Az állítása szerint az állami MVM engedély nélkül utalt át 5 milliárd forintot Mészáros Lőrinc egyik érdekeltségének a Mátrai Erőmű megvásárlásával összefüggésben – számol be róla a Népszava.

2019 végén vált világossá, hogy az állami MVM Zrt. megszerzi a Mátrai Erőmű többségi részesedését, amelyet a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt. és a szintén hozzá kötődő Status Energy Magántőkealap birtokolt. A kisebbségi részesedéssel már addig is az MVM rendelkezett. Az üzlet 2020 márciusának végén zárult, amikor Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentette, hogy az MVM 17,44 milliárd forintért vásárolta meg a Mátrai Erőmű többségi tulajdonrészét.

A szakértők már korábban is kritikusan értékelték a több mint ötven éve működő, rendkívül környezetszennyező lignittüzelésű erőmű vételárát. A Párbeszéd által benyújtott adatigénylések révén azonban később napvilágot látott, hogy az MVM a hivatalosan bejelentett 17,44 milliárd forinton túl további 5 milliárd forintot is kifizetett, mely összeg az addigi tulajdonos által a Mátrai cégeknek nyújtott hitel kiváltására szolgált.

Az MSZP-s politikus, Tóth Bertalan, ezután igyekezett további információkat gyűjteni az ügyletről, és hivatalos úton kérte az MVM állami tulajdonosi jogait akkor gyakoroló nemzeti vagyonkezelésért felelős minisztertől az összes, MVM-re vonatkozó határozatot 2019-ből és 2020-ból. Ezen próbálkozásai végül bírósági útra terelődtek, ahol a Kúria második alkalommal, 2023 végén, végül elrendelte a tulajdonosi iratok kiadását. Az Energiaügyi Minisztérium, mint a vagyonminiszter jogutódja, tavaly év elején azonban csak jelentős eltérésekkel juttatta el a szocialista politikusnak az MVM-re vonatkozó határozatokat. Tóth Bertalan feljelentése ellenére, amelyet a rendőrség elutasított, a képviselő panaszt nyújtott be.

A kitakarások ellenére Tóth Bertalanék sikeresen azonosították a 17,44 milliárd forintos vételár kifizetésével és a megvásárolt eszközök ellenértékének átutalásával kapcsolatos tulajdonosi engedélyeket a megküldött alapítói határozatok alapján. Noha egy korábbi, belső MVM-es előterjesztés említette az 5 milliárd forintos hitelkiváltási tervet, a képviselő nem találta meg az ehhez szükséges engedélyt a teljes körű, sorszámozott tulajdonosi iratok között. A címek alapján pedig úgy tűnik, hogy ilyen információkat kitakarásokkal sem lehetett eltüntetni.

Ez a helyzet különösen aggasztó, mivel az MVM aktuális alapszabálya szerint a 3 milliárd forintot meghaladó kifizetésekhez kifejezett alapítói hozzájárulás szükséges. Ennek hiányában úgy tűnik, hogy az 5 milliárd forintos közpénzt az MVM Mészárosék számára engedély nélkül utalta ki. Ha tényleg engedély nélküli kifizetés történt egy ilyen jelentős összeg esetében, akkor ez az igazgatóság akkori tagjainak és az elnök-vezérigazgatónak a döntései alapján valósult meg. Ilyen körülmények között a képviselő szerint felmerül a sikkasztás gyanúja, valamint a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen és hanyag kezelés kérdése is.

Tóth Bertalan szavai szerint ez az eset újabb bizonyítéka annak, hogy Orbán emberei miként szívják el a közpénzeket az állami vállalatokból. A Mátrai Erőmű ügye rávilágít a fideszes rablógazdálkodás működésére és a miniszterelnök közvetlen környezetének korrupciós mechanizmusaira. Tóth úgy véli, Mészáros Lőrinc feladata, hogy tőkét vonjon össze és nyereséges vállalkozásokba fektessen, de az erőmű működtetése nem bizonyult nyereségesnek. Ennek következtében Mészáros elkezdte kivenni a cég pénzügyi tartalékait, és Tóth szerint Orbán Viktor ezt követően úgy döntött, hogy a keletkező veszteségeket az adófizetőkre hárítja, míg az államra bízza az erőmű átalakításának terheit. Így Mészáros a költségeit vélhetően az állami tulajdonú MVM támogatásával tudta csökkenteni.

A lap kereste az MVM-et és az energiaügyi minisztériumot is, de nem kapott választ.

Related posts