Budapestre érkeztek az EP-képviselők, akik szerint a magyar kormány képviselői agresszív magatartást tanúsítottak irányukban.


Hétfőn Budapestre látogatott egy európai parlamenti delegáció, amely a 7. cikk szerinti eljárás keretében az alapvető jogok magyarországi helyzetéről gyűjtött információkat.

A küldöttség tagjai találkoztak Karácsony Gergely főpolgármesterrel is, ám a látogatásról szerda délután 14 óráig nem érkezett hivatalos nyilatkozat. Az Európai Parlament információi szerint a képviselők egyeztettek az igazságszolgáltatás, valamint a független és helyi hatóságok képviselőivel, továbbá civil szervezetekkel is.

Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára a találkozó után azt írta a Facebookon, hogy

Vejkey Imre, a KDNP országgyűlési képviselője az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága nevében fogadta a delegációt, majd szintén a Facebookon tett közzé kritikát. Többek között azt írta: "A LIBE Bizottság álságos jogi eszközök mögé bújva rejti el a liberál-marxista mainstream akaratát, mely szöges ellentétben áll a magyar társadalom hagyományos értékrendjével!"

A delegáció vezetője, Tineke Strik, a Zöldek holland EP-képviselője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy

A képviselő véleménye szerint a kormány az EU-s forrásokat külföldi befolyásolásnak tekinti, míg a Szuverenitásvédelmi Hivatal megalapításának célját a független média és a civil szervezetek stigmatizálásában látja. Emellett hangsúlyozta, hogy a bírók bérét olyan reformokhoz kötötték, amelyek potenciálisan veszélyeztethetik a bíróságok függetlenségét. "Ritka jelenség, hogy bírák az utcán tiltakoznak, és az, hogy ez Magyarországon megtörtént, jól mutatja, mennyire aggódnak az igazságszolgáltatás önállóságáért" - tette hozzá.

Strik emlékeztetett arra is, hogy a miniszterelnök március 15-i beszédében újabb jogkorlátozó intézkedéseket jelentett be, köztük a gyülekezési jog szigorítását, amit súlyosnak tart. Szerinte ennek első áldozata a Pride felvonulás lehet.

Egy másik képviselő beszámolója alapján...

A delegáció öt különböző európai parlamenti frakció képviselőiből állt össze. Három politikai csoport, köztük a Patrióták Európáért, az Európai Konzervatívok és Reformerek, valamint a Szuverén Nemzetek Európája, távol maradt a látogatástól. Ez utóbbi frakció tagjai között található a Mi Hazánk és a német AfD is.

A legutóbbi vizsgálat a szabadságjogokkal foglalkozó LIBE bizottság második hivatalos látogatása volt Magyarországon, melynek előzménye 2021 októberében zajlott. A delegáció által készített jelentést az Európai Parlament elé terjesztik, ahol alapos vitát folytatnak róla, és várhatóan a nyár után véglegesítik. Ez a jelentés kulcsfontosságú információkat nyújt a 2018-ban megindított, a 7. cikk (1) bekezdésén alapuló eljárás folytatásához.

Related posts