Ez a sziget és annak élővilága olyan érzést kelt, mintha egy teljesen másik világra lépnénk, ahol a természet varázsa és a különlegesség mindenütt jelen van.
A Socotra-szigetek, melyek a világ egyik legveszélyesebb területéhez, Jemenhez közel helyezkednek el, egy lenyűgöző szigetcsoport az Indiai-óceánban. Ezek a különleges szigetek több mint 200 mérföldre fekszenek a szárazföldtől, és egyedi ökoszisztémájuk miatt a természet csodáiként is emlegetik őket.
A Socotra-szigetcsoport négy különböző félsivatagos szigetből áll, amelyek olyan egyedi ökoszisztémákkal büszkélkednek, hogy az utazók könnyen úgy érezhetik, mintha egy távoli, ismeretlen bolygón járnának. Ez a mindössze 250 km hosszú terület lenyűgöző állat- és növényvilágával olyan élményt kínál, amely teljesen eltér a Föld megszokott tájaitól.
Socotra, a világ egyik legeldugottabb szigete, olyan varázslatos hely, amelynek különleges szépségét csak kevesen ismerhetik meg. Az itt található lenyűgöző táj és különleges növényvilág valódi természeti csodát rejt, amely a világ más részein sehol sem található.
Annyira különleges, hogy az UNESCO "globális jelentőségűnek" nyilvánította, hiszen biológiai sokfélesége páratlan. 2008 óta a Világörökség részeként is elismerik.
A szigeten található 825 növényfaj közül csaknem egyharmaduk kizárólag a Socotra területén található - és néhányan szép, epikus nevekkel büszkélkedhetnek. Leghíresebb a sárkányvérfa (Dracaena cinnabari), amely szinte úgy néz ki, mintha mesterséges intelligencia generálta volna.
Sajnos ezek a lenyűgöző fák komoly veszélynek vannak kitéve az éghajlatváltozás hatásai miatt.
Dr. Alan Forrest magyarázata szerint a globális felmelegedés következtében a földterületek kiszáradnak, különösen Socotrában, ahol a monszunok és a köd hiánya jelentős hatással van a fák nedvességtartalmára.
Egy újabb kihívás a fafaj számára az, hogy a szigeten túlzott számú kecske jelent meg, amelyek ízletes csemegének tekintik a fiatal palántákat. Ez a helyzet megnehezíti, hogy a sárkányvérfák elérjék a felnőttkort, így a természetes egyensúly megbomlik, és a fafaj jövője kérdésessé válik.
A szigeten felfedezhetjük a különleges palackfákat, amelyek egy varázslatos Harry Potter-film jeleneteire emlékeztetnek. Képzeljük csak el a sikoltozó mandragóra növényeket – nos, ezek a fák valósággal idézik a varázslatos világot, amelyben élnek. Igazán lenyűgöző látványt nyújtanak!
A sziget varázsa nem csupán a különleges növényekben rejlik, hanem a ritka hüllők és csigák sokszínűségében is.
Az UNESCO adatai alapján a hüllők 90%-a és a szárazföldi csigák 95%-a olyan különleges faj, amely sehol máshol a világon nem található meg.
A Socotra-szigetcsoport kialakulásának története körülbelül 15-20 millió évre nyúlik vissza, amikor Arábia levált az afrikai kontinentális lemeztől. E folyamat következtében megnyílt az Ádeni-öböl, míg Socotra továbbra is Afrika kontinentális tábláján helyezkedett el. Ez a geológiai esemény különleges ökoszisztémák kialakulásához vezetett a szigeten, amelyek mára a világ egyik legérdekesebb természeti kincsévé váltak.
A sziget távolsága teszi lehetővé, hogy olyan különleges növényfajok, hüllők és csigák éljenek ott, amelyek sehol máshol nem találhatók. Mivel a sziget elszigetelten helyezkedik el, nincs közvetlen kapcsolatban a szárazfölddel, így mentes a szorosabban kapcsolódó szigetek és országok által hozott fajok befolyásától. Ez a különleges környezet biztosítja a helyi ökoszisztéma unikális fejlődését.
Sokan állítják, hogy Socotra lehetett az Édenkert otthona – ezt több vallási írás is megerősíti -, de ez a feltételezés eddig nem nyert bizonyítékot. Függetlenül attól, hogy valóban az igazi Édenkert helyszíne-e vagy sem, a sziget lenyűgöző szépsége vitathatatlan!