Ha a kutya belemerészkedik a macskaeledelbe, izgalmas és váratlan következményekkel számolhatunk.


Habár minden élőlény osztozik bizonyos közös tulajdonságokon, rengeteg figyelemre méltó különbség van, amelyek egyedivé teszik az egyes fajokat. És még ha az egyformaság szála össze is köti a bolygó élővilágát, a sokszínűség mindenképpen kiemeli az egyes állatfajok egyediségét.

Amikor otthonunkban mind a kutya, mind a macska fellelhető, könnyen előfordulhat, hogy a kutyusunk kíváncsian belepillant a cicus táljába, és néhány falatot elcsen. De vajon miért van az, hogy a macskák a macskaeledelt választják, míg a kutyák a sajátjukat? A kutyák általában nem szenvednek komolyabb problémáktól, ha alkalmanként megkóstolják a macska ételét, de fontos, hogy ezt ne tegyük szokássá. Lássuk, milyen következményekkel járhat, ha a kutya megízleli a macskaeledelt!

A macskák és kutyák táplálkozási igényei lényegesen eltérnek egymástól. Cirmos barátaink obligát húsevők, ami azt jelenti, hogy biológiai szükségleteikhez elengedhetetlen az állati fehérje fogyasztása. Ezzel szemben kutyatársaink, a közhiedelemmel ellentétben, mindenevők, így nemcsak húst, hanem zöldségeket és gyümölcsöket is beiktathatnak az étrendjükbe, ezzel gazdagítva táplálkozásukat. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a kutyák a ragadozók rendjébe tartoznak rendszertani besorolásuk szerint. Így a macskaeledel, figyelembe véve a fent említett tényezőket, jelentősen magasabb arányban tartalmaz húsalapú fehérjéket, mint a kutyaeledel.

Ha kutyánk gyakran fogyaszt macskaeledelt, vagy azt kapja kutyaeledel helyett, komoly problémák léphetnek fel. A macskaeledel nem tartalmazza azokat a tápanyagokat és a megfelelő arányú fehérjét, amelyre a kutyáknak szüksége van az egészséges élethez. Bár a kutyák általában el tudják viselni, ha alkalmanként macskaeledelt esznek, nagyon fontos, hogy ez ne váljon megszokottá. Az egyensúlyhiányos táplálkozás emésztési problémákat, elhízást és akár hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat. Még ha kutyánk nem is tapasztal súlyos következményeket, a túlzott fehérjebevitel megterhelheti a máját és a veséjét, így érdemes odafigyelni a táplálkozására.

Amennyiben a kutyánk néha-néha macskaeledelt majszol, az leginkább hányást vagy hasmenést okozhat. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a reakció egyedenként eltérő lehet. Ha a kutyánk rendszeresen hozzáfér a macska ételéhez, célszerű a macska tálját és eledelét olyan helyre tenni, ahol a kutya nem éri el, vagy az etetés idejére különválasztani a két jószágot.

Mint mindig, fontos, hogy figyelemmel kísérjük kutyánk viselkedését, amikor új dolgokat kínálunk neki, vagy ha esetleg valamit eltulajdonítunk tőle. Ha bármilyen kérdés vagy aggodalom merülne fel bennünk, ne habozzunk azonnal felkeresni állatorvosunkat.

Ha eddigi érveink nem bizonyultak elegendőnek, itt egy válogatás a macskák és kutyák közötti észrevétlen, de annál inkább létező biokémiai eltérésekről.

A retinol, más néven A-vitamin, elengedhetetlen tápanyag mind a macskák, mind pedig a kutyák számára, mivel sejtszinten játszik kulcsszerepet az egészségük fenntartásában.

Egy elengedhetetlen B-vitamin, amelynek bevitele kulcsfontosságú, de a szervezet nem képes magától előállítani.

A fehérjék építőeleme, egy aminosav, amely elengedhetetlen a legtöbb állat működéséhez.

Egy aminosav, amely nem épül be a fehérjékbe, de a szervezet legtöbb szövetében jelen van. Fontos szerepe van a szív, a retina, az epesavak és bizonyos szaporodási folyamatok egészséges működésében.

Egy alapvető zsírsav, amely nélkülözhetetlen a zsírok hatékony felhasználásában és az energia előállításában.

Kutyák: Ha megfelelő mennyiségű linolsavat fogyasztanak, képesek saját arachnidonsavat előállítani. Ezért mondhatjuk, hogy az arachnidonsav nem esszenciális zsírsav a kutyák számára.

A macskák érdekes kis lények, és a táplálkozásuk is sokkal bonyolultabb, mint ahogy elsőre tűnik. Tudtátok, hogy a macskák nem képesek előállítani az arachnidonsavat a saját szervezetükben, még akkor sem, ha bőséges mennyiségű linolsav áll rendelkezésre? Ennek az az oka, hogy a macskáknak hiányzik egy fontos enzim, a delta-6-deszaturáz, amely a linolsavat arachnidonsavvá alakítaná. Szóval, ha legközelebb megemlíted ezt a tényt a barátaidnak, lehet, hogy úgy fognak rád nézni, mintha biokémiai doktori címed lenne! Érdemes megosztani ezt a kis érdekességet, hiszen a macskák egészsége szempontjából is fontos, hogy tudjuk, mit esznek. Ki tudja, talán még a macskád is megköszöni a figyelmet!

Related posts