Ezekkel a 7 kreatív megoldással drámaian mérsékelheted a villanyszámládat!
Tanácsok a nagygépek cseréjére és az áramfogyasztás minimalizálására
Az energiatakarékosság nem csupán a környezet védelmét szolgálja, hanem a pénzügyi szempontok miatt is kulcsfontosságú. Különösen a háztartási nagygépek, mint például a hűtőszekrények, igazi "áramfalóknak" tekinthetők. A szakértők ajánlása szerint ezeket körülbelül 15 évente célszerű frissíteni, hogy optimalizáljuk az energiafelhasználást és csökkentsük a költségeinket.
A szórakoztatóelektronikai készülékek jelentős energiafogyasztók, és a háztartási áramhasználat közel egyharmadáért felelősek. Azonban nem mindig szükséges új készülékek beszerzése a költségek csökkentése érdekében. Gyakran elegendő, ha pár egyszerű trükköt alkalmazunk, és máris látványos megtakarításokat érhetünk el.
Sokan talán nem is sejtik, hogy az elektronikai berendezések készenléti üzemmódban is képesek áramot fogyasztani. Az újabb modellek esetében ez a fogyasztás legfeljebb 0,5 wattra tehető, azonban ez a korlátozás nem érvényes a régebbi vagy hálózatra csatlakoztatott készülékekre, mint például az okoshangszórók.
A home office környezetében használt eszközök, mint a nyomtatók és a wifi-routerek, folyamatosan fogyasztanak áramot, még akkor is, ha éppen nincsenek aktívan használatban. Emellett az adapterek is, még üresjáratban, energiát vonnak el a hálózattól. Érdemes ezeket a készülékeket kapcsolható elosztókhoz csatlakoztatni, ami lehetővé teszi, hogy egyetlen mozdulattal teljesen lekapcsoljuk őket. Ezzel a megoldással évente akár 10 ezer forintot is megtakaríthatunk, különösen az adapterek esetében.
A laptopok általában kevesebb áramot fogyasztanak, mint az asztali számítógépek, és ha csak internetezésre van szükség, egy tablet még energiatakarékosabb megoldás lehet.
Az energiatakarékos üzemmód remek lehetőséget nyújt a költségek csökkentésére, ezért érdemes úgy konfigurálni, hogy maximum 15 perc inaktivitás után lépjen életbe. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a képernyővédők nem csökkentik az áramfogyasztást – sőt, a színes, mozgó animációk valójában még növelik is az energiaigényt.
A telefonunk is energiavámpírrá válhat, ha túl sok alkalmazás fut a háttérben, vagy ha folyamatosan aktív a Bluetooth-kapcsolat.
Az áramfogyasztás csökkenthető, ha bezárjuk a nem használt alkalmazásokat, kikapcsoljuk a nem szükséges kapcsolatokat, és éjszakára repülő üzemmódba állítjuk a készüléket.
A hűtőszekrény és a fagyasztó kétségkívül a háztartások legnagyobb energiafogyasztói közé sorolhatók. Az energiahatékonyság javítása érdekében fontos, hogy időnként megszabaduljunk a felgyülemlett jégrétegtől. Ezzel nemcsak a készülék teljesítményét növelhetjük, hanem a villanyszámlánkat is csökkenthetjük.
A hűtőszekrény ideális hőmérséklete 7 °C, míg a fagyasztó esetében a legjobb, ha -18 °C-ra állítjuk. Érdemes figyelni a beállításokra, mert már egy fokkal alacsonyabb hőmérséklet akár 6%-kal is megemelheti az energiafelhasználást.
A mosógépek eco-programja energiatakarékos megoldás, amely alacsonyabb hőmérsékleten is hatékonyan eltávolítja a szennyeződéseket. Emellett kíméli a ruhákat, így azok hosszabb ideig megőrzik minőségüket.
Sokan nem használják ezt a funkciót, mert a mosási idő hosszabb, pedig hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhet.
A baktériumok elpusztítása érdekében időnként célszerű egy 60 °C-os mosási programot indítani.
A ruhák természetes módon való szárítása a legkörnyezetbarátabb és legenergiahatékonyabb választás, amit tehetünk. Még a hűvös hónapokban is lehetőség nyílik a szabadban való szárításra, amennyiben a levegő páratartalma kedvező, így a friss levegő segít a ruhák gyorsabb megszáradásában.
A centrifugafokozat emelése szintén hozzájárulhat a költségek csökkentéséhez, mivel a ruhák így kevesebb nedvességet megőrizve gyorsabban száradhatnak. Amennyiben szárítógépet alkalmazunk, célszerű az eco-programot választani, amely energiatakarékos módon működik.
A világítás optimalizálásának egyik legkönnyebb és leghatékonyabb módja az izzók lecserélése. A fogyasztóvédelmi szervezetek állítása szerint az energiatakarékos izzók akár 20%-kal is mérsékelhetik a villanyszámlát, míg a LED-es megoldások akár 90%-os energia-megtakarítást is lehetővé tesznek a hagyományos izzókkal szemben. Érdemes tehát fontolóra venni ezt a lépést, hiszen nemcsak a pénztárcánkat kímélhetjük, hanem a környezetet is óvhatjuk!