Fechet: Az igazgatói pozíció a Romsilvánál már nem jelent "élethosszig tartó" megbízatást - óriási fizetésekre sem lehet számítani.


Az országos erdőgazdálkodási társaságnál (Romsilva) egy új irányvonal lép életbe: a jövőben az igazgatói és erdészeti vezetői pozíciók nem lesznek élethossziglan fenntarthatók. A megbízatások maximum két ciklusra szólnak, és az érintetteknek ötévente kötelező vizsgát kell tenniük – jelentette be szerdán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter. Hangsúlyozta, hogy az átszervezési folyamat a vezetés legfelső szintjén kezdődik, hiszen ott mutatkoznak a legnagyobb problémák.

A miniszter kifejezte véleményét a Romsilva vezetőjének 44 ezer lejes bérével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ezt túlzottan magasnak találja. Ezt a nézetét személyesen is megosztotta vele.

A környezetvédelmi miniszter a Romsilva átszervezéséről tartott sajtótájékoztatón elmondta: a vezető tisztségben levőknek legfeljebb két megbízatásuk lesz, ötévente vizsgát tesznek, és nagyon jól meghatározott mutatók alapján fogják folytatni vagy abbahagyni a munkájukat, és bármikor fel lehet őket menteni a tisztségükből, számol be a News.ro. Mircea Fechet rámutatott, egyelőre nem beszél az alkalmazottak létszámáról, mert nem akar rossz jelzést küldeni az egyedáruság több mint 13 ezer munkatársának arról, hogy a közeljövőben elveszíthetik állásukat. "Az átszervezés felülről lefelé fog kezdődni, mert a problémák a csúcson vannak" - tette hozzá Fechet.

A Romsilva helyzete erdőgazdálkodási társaság rossz vezetése miatt vált "katasztrofálissá" - nyilatkozta a környezetvédelmi miniszter. Mircea Fechet szerint "drasztikusan" csökkenteni fogják az igazgatói posztok számát az állami cégben.

A Romsilva vezetőségével szerdán lezajlott tárgyalás után a tárcavezető a sajtónak nyilatkozott, és elmondta, hogy a 2024-es év gazdasági szempontból már zsinórban a harmadik "nehezebb" esztendője a vállalatnak, ahogy azt az Agerpres hírügynökség is beszámolta.

A miniszter szerint haladéktalanul le kell állítani az indokolatlan kiadásokat, el kell törölni a különféle bónuszokat és prémiumokat, amelyeket nyugdíjba vonuláskor vagy más alkalmakkor kapnak az alkalmazottak. Fechet hangsúlyozta, hogy a Romsilva átszervezését a vezetőség szintjén kell kezdeni, amely szerinte az első számú felelős az erdőgazdálkodási társaság jelenlegi katasztrofális helyzete miatt.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy átfogó reformra van szükség, amelynek el kell jutnia a Romsilva "alapvető struktúrájáig". Az alkalmazottak létszámát a kezelt erdőterületek méretéhez kell igazítani. Szerinte nem helyénvaló, hogy azonos nagyságú erdőterület esetén különböző számú munkavállalót foglalkoztassanak.

Kiemelte, hogy a Romsilva korábban több mint 6 millió hektár állami erdő kezelését végezte 14 500 munkatárssal, míg napjainkban ez a terület mindössze 3,1 millió hektárra csökkent, ami gyakorlatilag a felére csökkent. Érdekes, hogy az alkalmazottak létszáma csak kis mértékben csökkent.

A Romsilva főigazgatójának javadalmazásával kapcsolatban Fechet kifejtette, hogy ez nem titok, hiszen korábban már éles kritikával illette őt e téma kapcsán.

"Úgy érzem, hogy a havi 44 000 lejes bruttó bér túlzottan magasnak számít, különösen, ha összehasonlítjuk a Romsilva statisztikáival és más közszolgálati vezetők jövedelmeivel. Ez a véleményem, amit személyesen is kifejeztem az igazgatónak" - nyilatkozta Mircea Fechet.

Felidézte, hogy mandátuma első hónapjában írásban kérte a Romsilva külső auditálását, ám azóta sem kaptak tőle visszajelzést, és a dokumentumot azóta sem látta.

A miniszter arról számolt be, hogy a Romsilva vezetőségétől átszervezési javaslatot kért. Amennyiben ez a javaslat nem felel meg az általa megfogalmazott követelményeknek, a minisztérium munkatársaival közösen fogják kialakítani a vállalat új struktúráját. Fechet kiemelte, hogy a megyei igazgatóságok számát csökkenteni fogják, és "drasztikus" mértékben csökkenni fognak az igazgatói pozíciók is, melyekből jelenleg összesen 99 létezik, ami szerinte aránytalanul magas a vállalat igényeihez képest. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ha nem valósulnak meg a tervezett intézkedések, a vállalat egy-két éven belül fenntarthatatlanná válhat.

Ahogy korábban már említettük, a Romsilva képviselőinek legutóbbi közleménye alapján a vállalat munkatársai nyugdíjba vonulásukkor legalább az utolsó ledolgozott hónap bruttó bérének ötszörösével megegyező bónuszra számíthatnak. Ez a juttatás az erdészeti alkalmazottak jogállásáról szóló 1992-es szabályozás keretein belül van érvényben. A kollektív munkaszerződésük értelmében a bónusz mértéke a szolgálati idő függvényében 2 és 10 bruttó fizetés között mozog.

A közleményben hangsúlyozták, hogy az 500 ezer lejes prémium, amely a médiában felröppent hírek alapján egy Romsilva-alkalmazott zsebébe vándorolt, valójában mindössze 290 ezer lejes nettó értéket képvisel, és ezt az összeget "kivételes esetnek" minősítették.

A tájékoztatásban azt is hangsúlyozták, hogy 2024-ben 60 százalékkal csökkent az alkalmazottaknak prémiumként kifizetett összeg, 2025-től pedig az úgynevezett salátarendelet hatálybalépésével a prémiumokat eltörölték.

Related posts