A közlekedési miniszter felelősségtudatának jegyében kész lemondani posztjáról. | Demokrata

A közlekedési minisztérium bejelentette, hogy az ország légikikötőin modernizálni fogják azokat az irányítórendszereket, amelyek a gépek biztonságos leszállását segítik elő. E rendszerek hiányosságai valószínűleg hozzájárultak ahhoz a tragédiához, amely 179 ember életét követelte. A tárca azonban továbbra is homályban tartja a repülőtérfejlesztési terveit, ami miatt a Muan nemzetközi repülőtéren kiegészítő berendezést telepítettek az irányítórendszerhez.
A koreai Jeju Air járata december 29-én reggel balesetet szenvedett, amikor leszállás közben letért a kifutópályáról, és egy betonkerítésnek ütközött a Muan repülőtéren, amely Szöultól körülbelül 288 kilométerre található délnyugatra. A fedélzeten tartózkodó 181 utas közül sajnos csupán a személyzet két tagjának sikerült túlélni a tragikus eseményt. Az utasok többsége dél-koreai volt, kivéve két thaiföldi állampolgárt.
Repülésbiztonsági szakértők arra figyelmeztettek, hogy a nemrégiben történt robbanás hátterében álló körülmények között különösen aggasztó volt, hogy a repülőgépek leszállását segítő navigációs antennát egy megszokott fémtorony helyett egy ideiglenes betonfalra rögzítették. E megoldás, amelyet túl merevnek ítéltek, ráadásul a kifutópálya végéhez is túlságosan közel helyezkedett el, így jelentős kockázatot hordozott magában.
A polgári repülésért felelős miniszterhelyettes korábban elismerte, hogy a kerítésfal nem felel meg a biztonsági követelményeknek, noha elmondása szerint azt a nemzetközi és hazai előírások szerint építették. A rendőrség január 2-án razziát tartott a Jeju Air és a Muan repülőtér irodáiban, és vizsgálatot indított az irányítórendszer ellenőrzésére, illetve a baleset helyszínén épített kerítésfal építésével kapcsolatban. Emellett közölték, hogy a szerencsétlenül járt gép egyik hajtóművében madártollakat találtak, ami alátámasztja azokat a videofelvételeket, amelyek tanúsága szerint landolása előtt a gép madárrajjal ütközhetett.
A repülés végső pillanatairól a baleset során megsérült két fekete doboz nyújthat kulcsfontosságú információkat. Bár a pilótafülke hangrögzítőjének adatait a múlt héten sikerült hangfájlokká alakítani, a hatóságok már jelezték, hogy ezeket a hanganyagokat nem fogják nyilvánosságra hozni, mivel azok a nyomozás szerves részét képezik. Ezen kívül a repülési adatrögzítőből származó fájlok kinyerésére is még két napot kell várniuk az illetékeseknek.
Még mindig kérdéses, hogy miért nem nyíltak ki a repülőgép futóművei, és mi motiválta a pilótát, hogy a látszólagos madárütközés után egy második leszállási kísérletet tegyen, miután értesítette a légiforgalmi irányítást az esetről.