Néhány kéményseprő félrevezető praktikákra vetemedik.


Friss információt osztott meg az ügyészség az elhunyt kollégánk férjének tragikus halálával kapcsolatosan.

A közelmúltban egy Pest vármegyei város Facebook-csoportjában osztotta meg tapasztalatait egy névtelenséget kérő helyi vállalkozó. A története szerint egy nap váratlanul, minden előzetes bejelentés nélkül, becsöngetett hozzá egy ismeretlen férfi, aki kifejezetten őt kereste. A látogató azt állította, hogy a kémény ellenőrzésére érkezett. Amikor a vállalkozó rákérdezett, hogy miért jött így, a kéményseprő azt válaszolta, hogy a házhoz bejegyzett vállalkozás miatt a tulajdonosnak kötelező évente elvégeztetnie az ellenőrzést a hatóságok előírása alapján.

Szó szót követett, és kiderült: a kéményseprő 16 500 forintért végezte volna el a "hatósági vizsgálatot", ám nem járt sikerrel, hősünk ugyanis kiebrudalta házából. Szerencséjére ugyanis tisztában volt a részletekkel és pontosan tudta: a kéményseprő nem mondta el neki a teljes igazságot.

De vajon miért okoz gondot, ha egy kötelező vizsgálat során kéményseprő érkezik az otthonunkba? A válasz alapvetően abban rejlik, hogy az ügyeskedők ezt a helyzetet kihasználva próbálják rátukmálni szolgáltatásaikat mindazokra, akik esetleg nem figyelnek eléggé, vagy nincsenek tisztában a jogszabályokkal. Fontos tudni, hogy bár a kéményellenőrzés tényleg kötelező a vállalkozások számára, ez nem hatósági ellenőrzés keretein belül zajlik, így érdemes tisztában lenni a részletekkel, hogy elkerüljük a felesleges költségeket.

A szóban forgó vállalkozó a Blikknek elárulta, hogy teljesen tisztában volt azzal, hogy a kéményseprő szándékosan elmulasztotta megemlíteni: az ellenőrzés lebonyolítása szabadon választott szakemberrel és időpontban is lehetséges. Bármelyik ügyfél szabadon választhatja ki a számára legmegfelelőbb időpontot és a legköltséghatékonyabb szolgáltatót. A posztoló szerencsére jól ismeri a jogait és kötelezettségeit, és rendszeresen elvégezteti az ellenőrzéseket. Megjegyezte, hogy ez már a harmadik hasonló megkeresése ebben az évben.

Ebből is látszik, nem egyedi dologról van szó, sokan nincsenek tisztában a szabályokkal, amit ki is használnak a kéményseprők és az esetleges csalók.

A Katasztrófavédelem tájékoztatása alapján a kémény ellenőrzésére vonatkozóan az alábbi szabályokat kell figyelembe venni:

A Katasztrófavédelem maga is felismerte a problémát, az alábbi felhívást adta ki:

Legyünk óvatosak, mert csalók is ólálkodnak körülöttünk! Olyan személyekről van szó, akik a katasztrófavédelem alvállalkozóinak adják ki magukat, és a gazdálkodó szervezetekhez kopogtatva fenyegető bírságokkal próbálják rávenni őket a kéményseprési szolgáltatások igénybevételére. Ezeket a személyeket nem szabad beengedni! A gazdálkodó szervezeteknek saját választásuk alapján kell megrendelniük a kötelező kéményellenőrzést a számukra megfelelő kéményseprőcégtől. Ne hagyják magukat megfélemlíteni az agresszív csalók által!

Megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot, hogy tisztázzuk, mikor minősül átverésnek vagy csalásnak egy adott eset. A rendőrség azonban jelezte, hogy mivel az elkövetési magatartás különböző formákban is megjelenhet, nem tudtak pontos választ adni kérdésünkre.

Related posts