A brutális albérletár-emelkedés továbbra is töretlenül folytatódik: nem fogod elhinni, mi áll a költségek drasztikus növekedése mögött - Pénzcentrum

A budapesti albérletpiac az év kezdetén jelentős forgalmat mutatott, ugyanakkor a bérleti díjak stagnálását tapasztalhatjuk. Miközben a bérlők egyre inkább visszafogják kiadásaikat, a bérbeadók nem hajlandók csökkenteni áraikat. A januári bérleti átlagárak szerint a keresleti oldal 212 ezer, míg a kínálati oldal 248 ezer forintot mutatott, ami 17 százalékos eltérést eredményezett – derül ki a Rentingo legfrissebb piaci elemzéséből. A kereslet csökkenésének egyik jelentős tényezője a külföldi Erasmus-ösztöndíjasok számának visszaesése, amely már 2024 szeptemberétől érezhető hatással bír.
Januárban egyre szélesebb lett a szakadék a fővárosi bérlakáspiac kínálati és keresleti oldala között: a 17 százalékos eltérés majdnem háromszorosa a tavaly januárban mért értéknek – derül ki a cég albérletpiaci elemzéséből.
Az egyedi jelenség hátterében az áll, hogy a bérbeadók nem nagyon hajlandók eltérni a 250 ezer forintos árszinttől. Ennek eredményeként a múlt hónapban a kiadó lakások átlagos ára 248 ezer forintra rúgott. Ezzel szemben a bérlők általános fizetési hajlandósága tovább csökkent, és 212 ezer forintos átlagáron kerestek albérletet Budapesten.
Az év első hónapjaiban tapasztalható kiemelkedő kereslet általában három alapvető tényezőre vezethető vissza:
Ellentétben a korábbi évek tapasztalataival, az idén a külföldi egyetemisták száma jelentősen csökkent, ami következtében a bérbeadók nem tudják emelni a bérleti díjakat, és a piac stagnálásnak indult. Habár még mindig sok külföldi diák tanul hazánkban, ők elsősorban a különféle hazai ösztöndíjprogramok (mint például a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram vagy a Stipendium Hungaricum) révén végzik el a teljes képzésüket Magyarországon.
Az Erasmus-program keretein belül általában egy vagy két szemesztert itt töltő külföldi hallgatók száma jelentősen csökkent, ami a bérlők keresleti árszintjének emelkedését is megakadályozta. Azok a lakástulajdonosok, akik korábban kifejezetten ezekre a diákokra építettek, most a hazai bérlőkre összpontosítanak. Ennek következtében a fővárosi bérlakáspiac kínálata bővült, így több lehetőség áll rendelkezésre a helyi lakáskeresők számára.