Folytatódik a történet: Szokatlanul magas hőmérsékletek jellemezték a januári hónapot világszerte - Kiderül - Időjárási jelentés.

2025 januárja rendkívül magas hőmérsékletekkel indult, ami újabb bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy bolygónk továbbra is melegszik. A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (CS3) legfrissebb jelentése szerint ez a hónap volt a legmelegebb január, amelyet eddig valaha is regisztráltak, hiszen a felszíni léghőmérséklet átlagosan 13,23 °C-ra emelkedett – ez 0,79 °C-kal haladta meg a 1991-2020-as időszak átlagát. A januári globális hőmérséklet 1,75 °C-kal volt magasabb az ipari forradalom előtti szinthez viszonyítva. Ebben a tizenkilenc hónapból a tizennyolcadik alkalommal tapasztaltuk, hogy a hőmérséklet meghaladta az 1,5 °C-os küszöböt.
A 2025 januári felszíni hőmérséklet anomáliája az 1991-2020-as időszak átlagához képest. Forrás: C3S/ECMWF.
Európában a januári átlaghőmérséklet 2,51°C-kal haladta meg a 1991-2020-as időszak átlagát, ezzel a 2020-as csúcs után a második legmelegebb januárnak bizonyult. A legjelentősebb hőmérséklet-emelkedések Dél- és Kelet-Európa, valamint Nyugat-Oroszország területein figyelhetők meg.
A világ távoli sarkaiban, például Kanada északkeleti és északnyugati vidékein, valamint Alaszka és Szibéria területén szokatlanul meleg időjárási körülményeket tapasztaltak. Ezzel ellentétben az Egyesült Államok keleti államaiban és Oroszország keleti részein az átlagosnál hűvösebb időjárás uralkodott.
A januári tengeri felszínhőmérséklet átlagosan 20,78 °C-ra emelkedett, ami a feljegyzések történetében a második legmagasabb januári hőmérsékletnek számít. Az egyenlítői Csendes-óceán középső területein a hőmérsékletek alacsonyabbak voltak az átlagos szintnél, ami a La Niña jelenség lehetséges hatásaira utal. Ezzel szemben a keleti egyenlítői zónákban az átlagosnál magasabb hőmérsékleteket mértek.
A globális felszíni hőmérséklet havi eltéréseinek (°C) ábrázolása az 1850 és 1900 közötti referenciaidőszakhoz képest, 1940 januárjától 2025 januárjáig terjedően, minden évre külön idősor formájában készült. A 2025-ös évet vastag piros vonal jelzi, míg 2024-ét vastag narancssárga, 2023-ét pedig vastag sárga vonallal emeltük ki. A többi év adatai vékony szürke vonalakkal jelennek meg. Forrás: Copernicus Climate Change Service / ECMWF.
2025 első hónapjai szélsőséges csapadékviszonyokat hoztak magukkal számos területen. Nyugat-Európa, köztük Olaszország és Skandinávia egyes részei a megszokott normáknál lényegesen több esőzést tapasztaltak, melyek áradásokhoz vezettek. Ezzel szemben az Egyesült Királyság északi vidékein, Észak-Afrika bizonyos területein, valamint Közép- és Dél-Ázsiában a csapadék mennyisége jelentősen csökkent, szárazabb időjárással találkozhattunk.
Januárban az északi-sarki tengeri jég kiterjedése drámai módon, az eddigi legkisebb szintre csökkent, 6%-kal elmaradva a megszokott átlagtól. Az Antarktiszon is hasonló tendencia figyelhető meg, ahol a tengeri jég kiterjedése 5%-kal maradt el az átlagos értékektől. Ez a csökkenés ugyanakkor mérsékeltebb, mint a legutóbbi évek szélsőséges rekordjai.
Samantha Burgess, az ECMWF klímastratégiai vezetője kiemelte, hogy a januári adatok újabb bizonyítékot szolgáltatnak az elmúlt években tapasztalt rendkívüli meleg tendenciákra, még akkor is, ha a La Niña várható hűtő hatása érvényesül. A Copernicus program továbbra is figyelemmel kíséri a tengeri hőmérsékletek alakulását és azok klímára gyakorolt hatását, és ez a figyelem 2025 során is folytatódik.