Újdonság! Kiszivárgott a kormány ambiciózus terve: módosítaná az özvegyi nyugdíj szabályozását - Pénzcentrum

A Nemzetgazdasági Minisztérium egyszerűsítené az özvegyi nyugdíj igénylésének folyamatát. A tervezett módosítás szerint a házastársi kapcsolaton alapuló igénylésnél nem vizsgálnák az együttélés tényét, kivéve ha élettársként is igényeltek ellátást- írja a 24.hu.
A Nemzetgazdasági Minisztérium megnyitotta a közvélemény előtt a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény végrehajtási rendeletének módosítására vonatkozó társadalmi vitát. Az egyeztetés, amely március 5-ig tart, az özvegyi nyugdíj igénylésének folyamatának egyszerűsítésére összpontosít, lehetőséget adva a lakosság számára, hogy véleményüket és javaslataikat kifejtsék.
A Nagy Márton által vezetett minisztérium a tervezetet egy napos hatásvizsgálat után tette közzé, éppen abban az időszakban, amikor Farkas András nyugdíjszakértő felhívta a figyelmet az özvegyi nyugdíj szabályozásának bonyolultságára. A kormány bürokráciacsökkentési törekvéseivel összhangban a módosítás lényege az, hogy "házastársi kapcsolaton alapuló igény esetén a hatóság ne végezzen vizsgálatot a házastársak együttélésének tényeit illetően."
A rendelet egy új mondattal egészülne ki: "Együtt élő házastársként igényelt özvegyi nyugdíj esetén az együttélés tényét a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv csak abban az esetben vizsgálja, ha az elhunyt jogszerző után élettársként is igényeltek özvegyi nyugdíjat."
Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendeletmódosítás a kihirdetést követő napon lépne hatályba.
A változtatás nem érinti az özvegyi nyugdíj más szabályait. Az új házasságkötést továbbra is kötelező bejelenteni, mivel ez hatással lehet a hozzátartozói nyugellátásra való jogosultságra.
Két alapvető szabály továbbra is érvényben marad: ha valaki korhatár előtt házasodik, az automatikusan megszünteti a korábbi házasság alapján járó özvegyi nyugdíjat. Ezen kívül, amennyiben a házastárs a házasságkötés időpontjában már elérte a nyugdíjkorhatárt, az özvegyi nyugdíj csak abban az esetben lesz jogosult, ha a párnak közös gyermeke született, vagy legalább öt éven keresztül megszakítás nélkül éltek együtt.