Íme, egyedi megfogalmazásban: Hogyan állapítható meg, hogy gyermeked kellemetlen tüneteit megfázás vagy poratka allergia váltja-e ki?
Az év ezen időszakában laikusként sokszor nehéz különbséget tenni köztük.
A háziporatkák folyamatosan jelen vannak otthonainkban, de ahogy beköszönt a fűtési szezon, a szülők egyre gyakrabban keresik fel a szakrendelést gyermekeik allergiás tüneteivel. Az atkaallergiás reakciók ilyenkor sokkal gyakoribbá válnak.
Kérjük, hallgassa meg dr. Somogyi Éva, a gyermek tüdőgyógyászat szakértője és az Allergia Központ orvosa által nyújtott értékes tanácsokat.
A poratka allergiát egy apró kis élőlénynek, a háziporatkának mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt ürüléke okozza. Ennek a belégzése váltja ki az allergiás tüneteket. Sokszor egy krónikusan fennálló gyulladás (krónikus köhögés, orrdugulás, majd ezeknek szövődményeként jelentkező, visszatérő középfül-gyulladás) hívja fel a figyelmünket arra, hogy fel nem ismert allergia bújhat meg a gyermek panaszainak hátterében.
„Tedd egyedivé a szövegedet” – figyelmeztet Somogyi doktornő. A fűtési szezon beköszöntével a levegő szárazabbá válik, ami lehetővé teszi, hogy a poratkák ürüléke könnyebben megtelepedjen a szőnyegekben, bútorok kárpitján vagy akár a gyerekek ágyneműjében. Ez az allergén aztán újra a levegőbe jut, ahonnan belélegezve számos allergiás reakciót okozhat, mint például orrfolyást, viszketést, szemgyulladást, köhögést, tüsszögést vagy krákogást. A hideg időjárás miatt a gyerekek egyre több időt töltenek a fűtött, zárt terekben, ami fokozza a háziporatka-allergiások tüneteit.
Az allergiás tünetek enyhítése érdekében – a szakorvos által ajánlott kezelési terv szigorú betartásával – az atkaszám csökkentése kulcsfontosságú lépés. Dr. Somogyi Éva hangsúlyozza, hogy az érintett szülők számára az alábbi óvintézkedések követése elengedhetetlen:
Mivel az atka a lehullott hámsejtekkel táplálkozik, így az ágynemű a poratka legkedveltebb élőhelye. Elengedhetetlen tehát a hetente történő ágyneműcsere, és az ágyneműk legalább 60 fokon történő mosása. Ne feledkezzen meg a matracok, párnák és takarók tisztításáról sem, a tollpárnákat és tollpaplanokat pedig ajánlott antiallergén ágyneműre cserélni.
A függönyön, bútorkárpitban, padlószőnyegben és falvédőkben is szívesen időzik a poratka, ezért, különösen a gyermek szobájában, érdemes ezeket kerülni. Amennyiben megoldható, elsősorban a könnyen mosható és takarítható felületeket (pl. csempe, hézagmentes parketta, redőny) részesítse előnyben, és válasszon sűrűbb szövésű vagy szintetikus anyagokat. Fontos, hogy hetente legalább egyszer felporszívózza a szőnyeget, és porszívózza le a hálószobában lévő sík felületeket is.
A por eltávolításához érdemes nedves törlőkendőt alkalmazni, mivel ez segít megakadályozni a poratka részecskék levegőbe jutását. Amikor a szőnyegek és bútorok tisztítására kerül sor, ajánlott elkerülni a hagyományos textil porzsákos és a portartályos porszívókat. Ehelyett válasszon olyan nagy teljesítményű készüléket, amely hatékonyan eltávolítja az allergiákat kiváltó ürülékeket, anélkül, hogy azt visszajuttatná a levegőbe. A HEPA szűrővel rendelkező porszívók segítenek megakadályozni, hogy az atkák átjussanak a porzsákon, míg a vízszűrős technológiát alkalmazó gépek szintén remek választás lehetnek, különösen allergiás gyermekek környezetében.
A gyerekek plüssállatai igencsak kedvelt búvóhelyei lehetnek a poratkák számára, ezért allergiás gyermekek esetében érdemes megfontolni a plüssjátékok használatának korlátozását. Ajánlott olyan plüssöket választani, amelyeket gépben lehet mosni; ezeket érdemes hetente tisztítani, majd 20 percre a szárítógépbe helyezni, hogy hatékonyan eltávolítsuk belőlük az allergén anyagokat. Ha a gyermek kedvenc plüssállata nem mosható, a fagyasztás is remek alternatíva lehet, mivel a poratkák a nagyon alacsony hőmérsékleten elpusztulnak. Ehhez csupán annyit kell tennie, hogy a plüssjátékot egy nejlonzacskóba helyezi, majd 48 órára a fagyasztóba teszi. Ezt követően alaposan rázza ki vagy ütögesse meg, hogy megszabaduljon a fagyasztás során elpusztult atkák maradványaitól!
Érdemes folyamatosan mérni a levegő relatív páratartalmát, mert a meleg páradús légkörben a háziporatkák nagyon elszaporodnak. Tartsa a páratartalmat 50-60 százalék között, ha szükséges, használjon páramentesítőt!
A gyerekszoba kialakításakor fontos, hogy a takarítás egyszerű és a tér rendezett maradjon! Kerüljük a könyvek és a felesleges dísztárgyak tárolását, és lehetőleg zárjuk ki a nyitott polcokat a gyermek környezetéből. A játékok rendszerezésére ideális megoldás lehet, ha nagy műanyagdobozokat alkalmazunk, amelyek segítenek rendben tartani a dolgokat.
Ha a szülők elmondása és a gyermek tünetei alapján a poratka allergia gyanúja merül fel, érdemes szakértő allergológushoz fordulni. A szakember a kórelőzmények figyelembevételével allergiatesztet ajánlhat, és ha az eredmények pozitívak, megfelelő kezelési lehetőségeket javasol a gyermek számára – hangsúlyozza dr. Somogyi Éva.