Így éld túl a 20. századot! – Egy család évszázados kalandja tele bájjal és humorral Fedezd fel a múlt titkait egy család mesés történetén keresztül, amely egy évszázad izgalmait és kihívásait öleli fel! Merülj el a 20. század színes eseményeiben, ahol a

Fekete Ibolya majd' egy évszázadot átívelő filmjét, az Anyám és más futóbolondok a családból-t 2015-ben mutatták be.
Az Anyám és más futóbolondok a családból egy 108 perces magyar filmdráma, továbbá azon mozik egyike, amelyet egyszer az életben mindenkinek érdemes látnia. Az alkotásban szerepet kapott Ónodi Eszter, Gáspár Tibor, Barkó György, Básti Juli és Danuta Szaflarska is.
A történet középpontjában Berta áll, aki fáradhatatlanul ápolja édesanyját, egy 90 éves hölgyet, aki Alzheimer-kórral küzd, és már csupán a múlt világában találja meg az élet örömeit. Az idős asszony életének forgataga lenyűgöző: huszonhét alkalommal váltott lakóhelyet, így minden költözés egy új fejezetet hozott a család történetébe. Jelenlegi állapotában a múltja élteti, és folyamatosan mesél a régmúlt emlékeiről, amelyekből Berta felfedezheti a család százéves történéseit, titkait és a boldog pillanatait. Az asszony meséi nem csupán nosztalgiát ébresztenek, hanem egyben hidat képeznek a múlt és a jelen között, lehetőséget adva Berta számára, hogy újraélje azokat a pillanatokat, amelyek formálták életüket.
2015-ben a Magyar Narancs készített egy interjút Fekete Ibolyával, amelyben a rendező megosztotta, hogy édesanyjáról készített filmet. Amikor arról kérdezték, hogy a filmnek volt-e terápiás hatása, Fekete Ibolya mélyen elgondolkodott, és kifejtette, hogy a művészet mindig is fontos szerepet játszott életében, különösen a személyes élmények feldolgozásában. A film készítése során feltárta saját érzéseit és emlékeit, ami számára nemcsak alkotói, hanem érzelmi szempontból is sokat jelentett.
Kétségtelen, hogy a dolgok nem így alakultak számomra: amikor végre nekiláttam a forgatókönyv megírásának, már túlvagyok a legnehezebb időszakon. Akkorra már jó néhány éve elhunyt az édesanyám. Az emlékeim szerint az érzelmi aspektusokat már letudtam a forgatókönyv írása előtt, de a kollégáim megítélése szerint ez nem egészen így volt: gyönyörűen berendezett helyszínek között is képes voltam megakadni egy apró részleten, amelyet az anyám másképp csinált volna. Szörnyű."
A direktor két éven át gondozta demenciával élő édesanyját, aki csak ritkán ismerte fel lányát, de annál inkább elmerült a múlt emlékeiben, mesélve felnőttkorának színes eseményeiről. Fekete Ibolya figyelmesen jegyzetelte a történeteket, és ezekből merítve alkotta meg a forgatókönyvét.
A lengyel film világában Törőcsik Marija, valamint Danuta Szaflarska alakították az idős édesanya szerepét. Szaflarska 102 éves korában, 2017-ben távozott az élők sorából. Érdemes megemlíteni, hogy Ónodi Eszterrel már korábban is együtt dolgoztak, hiszen mindketten szerepeltek az 1999-es "Az alkimista és a szűz" című filmben, amelyet Kamondi Zoltán jegyez.
Danuta Szaflarska magyar hangját a főszereplő női karakter megformálásában Ónodi Eszter adta, aki már korábban is megosztotta tapasztalatait arról, hogy mennyire kihívásokkal teli volt számára ez a szerep.
Az Anyám néha olyan, mint egy némafilm, ahol néha Karády Katalin és Páger Antal árnyékában létezünk, máskor pedig az 50-es évek szocreál atmoszférájába merülünk. De nem is ez a játékosság volt a legnagyobb kihívás, hanem amikor a 96 éves, idős kori énemet megformáló lengyel színésznőt kellett szinkronizálnom. Eleinte úgy tűnt, hogy lehetetlen feladat, hogy a saját hangomon életre keltsen egy olyan karaktert, de végül annyit gyakoroltunk, hogy a végeredményben még a saját anyám sem ismert rám. Ez a teljesítmény a legnagyobb büszkeségem forrása.
- mondta a Jászai Mari-díjas színésznő a film premierjén a Glamour magazinnak.
Már csak azért is érdemes ezt a filmet megnézni, mert számos helyen korabeli filmfelvételek találhatók, amelyekbe a színészek ügyesen beleintegrálták. Ez a megoldás erőteljesebbé teszi a hatást, mintha ők is aktívan részt vettek volna a történésekben. Ezzel az alkotás még inkább hitelesnek tűnik.