Íme néhány hasznos tipp, hogyan óvhatjuk meg mobiltelefonunkat a téli időszakban: 1. **Hőszigetelés**: Használjunk vastagabb tokot, amely jobban védi a készüléket a hideg hőmérséklettől és a fizikai behatásoktól. 2. **Tartsuk melegen**: Amikor kint vagy


Hogyan hat a hideg időjárás az akkumulátorok teljesítményére? Vajon síelés közben megnövekedhetnek a roamingdíjak? Milyen kockázatokkal járhat a havazás a telefonunk számára? Ezekre a kérdésekre a Yettel szakértői nyújtanak választ.

A téli hónapok beköszöntével sokan választják a környező országok kalandos síelését, snowboardozását, szánkózását vagy túrázását. A Yettel tavalyi statisztikái szerint például szembetűnő, hogy januárban jelentősen megugrik a roamingforgalom a legnépszerűbb "sícélpontokban", és ez a tendencia áprilisig folytatódik. Az utazási előkészületek mellett fontos, hogy mobiltelefonunkat is megfelelően felkészítsük a külföldi kalandokra.

Külföldi utazás előtt mindig fontos, hogy tájékozódjunk a roaming-díjzónákról, és ellenőrizzük, milyen roaming lehetőségeket kínál az előfizetésünk. Az Európai Unióban és az 1-es díjzónába tartozó országokban általában a hazai tarifákkal megegyező feltételekkel használhatjuk telefonjainkat. Ugyanakkor Svájc és Szerbia a 2-es díjzónához tartozik, ezért a Yettel szakértői azt ajánlják, hogy érdemes előre beszervezni egy kedvezőbb adatjegyet az ottani internetezéshez. Továbbá, ahogyan a téli sportokhoz ajánlott utas- és balesetbiztosítást kötni, úgy a mobiltelefonunk védelméről sem érdemes megfeledkezni. Az utazás során ugyanis a telefonunk megsérülésének kockázata is megnő. Éppen ezért jó ötlet előre aktiválni a megfelelő biztosítást, amelyeket a mobilszolgáltatók weboldalán vagy mobilalkalmazásukon keresztül könnyedén elérhetünk.

A roaming-adatkeret tudatos kihasználásához fontos, hogy már az utazás előtt felkészüljünk. Töltsük le a szükséges alkalmazásokat, például offline térképeket vagy a síbérletünket, így elkerülhetjük a kellemetlenségeket. Ma már számos olyan applikáció érhető el, amelyek segítenek a snowboardozás vagy síelés élményének fokozásában. Ezek között találunk olyanokat, amelyek valós idejű időjárás-jelentést, pályaállapotot és egyéb hasznos információkat kínálnak. Emellett rögzíthetjük a megtett távolságot, szintemelkedést és sebességet is. Az előzetes telepítés megkönnyíti a dolgunkat, hiszen így nem lesz gondunk a hálózat hiányával, és csökkenthetjük a külföldi adatforgalmat is.

A hideg időjárás elleni védelem nem csupán egészségünk szempontjából elengedhetetlen: az alacsony hőmérséklet a telefon akkumulátorát is gyorsabban kimeríti. Ennek következtében előfordulhat, hogy a szükséges applikációk, mint például a térkép, síbérlet vagy fordítóprogram, elérhetetlenné válnak. Ha módunkban áll, sportolás közben célszerű offline üzemmódban használni az alkalmazásokat, ezzel hozzájárulva az akkumulátor napi élettartamának meghosszabbításához.

A nadrágzsebek helyett sokkal praktikusabb megoldás, ha a mobiltelefonunkat a kabát belső zsebébe helyezzük. Így nemcsak jobban védve van a kieséstől, hanem a hőmérséklet is kedvezőbb számára. A síkesztyűk jelentős része nem alkalmas az érintőképernyős készülékek kezelésére, ami megnöveli a balesetek kockázatát, például a telefon könnyen lepottyanhat a hóba. Ezt elkerülendő érdemes érintőképernyő-kompatibilis kesztyűt választani. Ha pedig a telefonunk nem rendelkezik gyárilag vízálló védelemmel, akkor egy vízálló tok és képernyővédő beszerzése kulcsfontosságú. Ezek nem csupán a nedvességtől védik a készüléket, hanem az ütésektől és karcolásoktól is. Fontos továbbá, hogy a kiegészítőinket, például a kábeleket és csatlakozókat száraz, zárható helyen tároljuk, és nedves környezetben ne töltsük a telefont, mivel ez zárlathoz vezethet.

Ha olyan határközeli helyre készülünk, mint például egy osztrák síterület, amely a svájci határ közelében található, jó ötlet a telefonunk hálózatválasztását "automata" helyett "kézi" üzemmódra átkapcsolni. Ezzel a lépéssel megelőzhetjük, hogy készülékünk véletlenül a közelben lévő, esetleg drágább svájci mobilhálózatra csatlakozzon, így elkerülhetjük a nem kívánt költségeket.

Ha csak a legfontosabbra szeretnénk felhasználni roaming-keretünket, akkor a készülékbeállítások között kapcsoljuk ki az alkalmazások automatikus, mobilhálózaton történő frissítését, mivel ezek nagy adatforgalmat generálhatnak, és állítsuk be, hogy a fotók vagy videók feltöltése csak WiFi hálózaton történjen. A véletlen adatforgalmazás elkerülése érdekében akár ki is kapcsolhatjuk az adatroamingot vagy a teljes mobil adatforgalmat.

Ha egy készülék tartós hideg után hirtelen meleg környezetbe kerül, akkor a telefon burkolatán és belsejében párakicsapódás léphet fel, ami komoly károkat okozhat az elektromos alkatrészekben. Éppen ezért, hirtelen hőmérséklet-változáskor érdemes pár percig pihentetni a telefont, hogy fokozatosan felmelegedjen, mielőtt újra bekapcsolnánk. Ha a készülék beázott, minél előbb száraz helyre kell helyezni, lehetőleg állítva, hogy elkerüljük a további problémákat. A töltést ilyen esetben mindenképpen kerüljük, mert a víz és az áram érintkezése zárlathoz vezethet. A véletlen károsodások ellen érdemes külön biztosítást kötni, amely már 490 forinttól elérhető, így nyugodtak lehetünk a készülékünk védelmét illetően.

Kép: Marco Verch által készített fotó

Related posts