Az agy méretének csökkenése gyorsíthatja az öregedés folyamatát.

A Journal of Affective Disorders legújabb publikációja érdekes összefüggést tárt fel a felgyorsult biológiai öregedés és az agy térfogatának csökkenése között. A kutatás újdonsága abban rejlik, hogy a biológiai öregedés mérésére alkalmazott innovatív módszerek, amelyek a biomarkerek és a neuroimaging technológiákra építenek, lehetővé tették a pontosabb elemzést. Az eredmények rámutatnak arra, hogy a biológiai öregedés nem csupán a fizikai állapotunkat befolyásolja, hanem mély hatással van az agy struktúrájára is.
Régebbi kutatások rámutattak, hogy az agy mérete az életkor előrehaladtával csökken, ami a szürke- és fehérállomány, valamint a hippocampus térfogatának csökkenésével jár. Azonban a biológiai öregedés hatása ezekre a strukturális elváltozásokra eddig nem kapott olyan nagy figyelmet.
A UK Biobank kutatás keretében 14 725 résztvevőt választottak ki, akik rendelkeztek releváns biomarkerekkel és agyi képalkotási adatokkal. A vizsgálatban részt vevő nők és férfiak átlagéletkora 55 év volt. Az agy méretének meghatározására mágneses rezonancia képalkotást (MRI) alkalmaztak, míg a biológiai öregedés szintjét két különböző mérőszám, a KDM és a PhenoAge segítségével értékelték, amelyek a vér kémiai összetételét tükrözik. A KDM például olyan biomarkereket foglal magában, mint az albumin és a kreatinin. Mindkét mérőszám azt mutatja meg, hogy milyen ütemben gyorsul a biológiai öregedés, figyelembe véve a biológiai és a kronológiai kor közötti eltéréseket. Így a kutatás során meghatározták, hogy az egyes résztvevők biológiai öregedése mennyiben tér el a kronológiai életkoruktól.
Azoknál, akiknél gyorsabb a biológiai öregedés szintje, a biomarkerek alapján kevesebb volt a szürkeállomány és a fehérállomány, kisebb a hippocampus és a thalamus szerkezete. Vagyis a biológiai öregedés a kronológiai életkoron túl jelentős szerepet játszik az agy szerkezeti változásaiban.
Érdekes megfigyelni, hogy a biológiai öregedés hatásai az agytérfogat csökkenésére nem csupán biológiai folyamatok, hanem különböző demográfiai és társadalmi-gazdasági tényezők is befolyásolják. A nők esetében például a biológiai öregedés következtében tapasztalt agytérfogat-csökkenés markánsabb volt. Hasonlóképpen, az 55 év alatti csoportban is erősebben megjelent a biológiai öregedés és az agy szerkezeti átalakulásai közötti összefüggés.
Azt is megfigyelték, hogy a társadalmilag és gazdaságilag hátrányosabb körülmények között élőknél nagyobb a biológiai öregedéssel összefüggő agytérfogat-veszteség, ami arra utal, hogy a környezeti tényezők felerősíthetik ezeket a biológiai hatásokat. A biológiai öregedést egyébként életmódunkkal nagy mértékben befolyásolhatjuk, ha kevesebb cukrot eszünk, többet mozgunk, eleget alszunk - vagyis egészségesen élünk -, akkor frissen tarthatjuk.