A vállalkozások számára újabb lehetőség nyílik, mivel módosul egy kiemelkedően fontos határidő. A Mandiner információi szerint a haladék meghosszabbítása jelentős könnyebbséget jelenthet a cégek számára.


Csak jövő szeptembertől lesz kötelező az adatszolgáltatás.

A kormány döntése értelmében elhalasztják az e-nyugta bevezetésének határidejét: az eredetileg 2023. július 1-jére tervezett kötelezettség most 2026 szeptemberére tolódik. Ezt a lépést a Nemzetgazdasági Minisztérium keddi háttérbeszélgetésén jelentették be, hangsúlyozva, hogy a cél a vállalkozások jobb felkészítése. Az új szabályozás körülbelül 270 ezer vállalkozást érint, beleértve az egyéni és társas vállalkozásokat is, de a legszélesebb érintett csoportot a fodrászok alkotják. Az új határidő bevezetéséhez elengedhetetlen lesz az áfatörvény módosítása, amely várhatóan a következő tavaszi ülésszak során kerül napirendre.

Az e-nyugta kötelezettsége olyan vállalkozásokat érint, amelyek nem állítanak ki számlát, hanem nyugtát bocsátanak ki. Például ide tartoznak a fodrászok, szerelők és hasonló szolgáltatók. A kötelező adatszolgáltatásra való felkészüléshez a vállalkozások technikai támogatást is kapnak, hogy zökkenőmentesen tudják teljesíteni az új előírásokat.

A vállalkozások számára már most érdemes elkezdeni a felkészülést az e-nyugta rendszerének bevezetésére. Azoknak a cégeknek, akik jelenleg nem kötelesek online pénztárgépet használni, elektronikus pénztárgép vásárlásával teljesíthetik ezt a kötelezettséget. Jelenleg két módszer áll rendelkezésre az adatok Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé történő továbbítására, amelyhez most hozzáadódik egy harmadik lehetőség is:

Az elektronikus pénztárgépek 2028-tól véglegesen leváltják a meglévő online pénztárgépeket, ami azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak három év áll rendelkezésükre a szükséges beruházások lebonyolítására. Az új e-pénztárgépek beszerzése kötelező lesz azok számára, akik jelenleg csak nyugtaadásra kötelezettek, illetve akik számlázási tevékenységet folytatnak, így elektronikus számlát vagy papíralapú nyugtát állítanak ki. Az átállás határideje a következő szeptember, így a felkészülés már most elkezdődhet.

Az NGM hangsúlyozta, hogy az online pénztárgépek bevezetése óta lényegesen tisztábbá vált a gazdasági környezet, és olyan mértékben növekedett az áfa beszedésének hatékonysága, ami korábban elképzelhetetlen volt. Jelenleg az áfarés 2-3 százalék között mozog, ami a beszedhető és a ténylegesen beszedett áfa közötti eltérés. Ezzel Magyarország kiemelkedő helyezést ért el az áfa beszedésének tekintetében nemzetközi összehasonlításban is.

Related posts