Rövidesen elérheti csúcspontját az influenza járvány: régóta nem tapasztaltunk ennyi megbetegedést.
Csak bámulunk, mint a legizgalmasabb mozifilmnél: a Demjén-film nézettsége már túllépte a 700 ezer nézőt!
Hazánkban ismét felütötte a fejét az influenza. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb jelentése szerint az év 5. hetében 83 600 ember keresett fel orvost influenzaszerű tünetekkel. Ilyen magas számokat legutóbb 2017-ben tapasztaltunk, amikor a 4. héten a megbetegedések száma elérte a 102 ezret. Rusvai Miklós, a szakértő, az Indexnek nyilatkozva elmondta, hogy egy nyolc éve nem látott influenzajárvány közepén vagyunk, de jó hír, hogy a számok már csökkenni látszanak - ezt a szennyvízadatok is megerősítik. A szakember hangsúlyozta, hogy általában az erősebb influenzaszezonok 5-7 évente fordulnak elő, és úgy tűnik, hogy most ez az időszak egy évvel eltolódott.
"A mostani egyéves késés főként a Covid következményeinek tudható be. A hatósági statisztikák szerint jelenleg is minden harmadik ember szenved valamilyen betegségben."
- Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az influenza jelenlegi helyzete nem jelent nagyobb kockázatot, mint korábban, csupán a megbetegedések száma emelkedett, a megszokott életkori eloszlás szerint. Rámutatott, hogy a kisgyermekek különösen érzékenyek a vírusra, és az oltás nélküli, gyengébb immunrendszerrel rendelkező egyének esetében súlyosabb lefolyású megbetegedések fordulhatnak elő.
Van egy remek hírünk: az idei időjárás nem támogatta a vírus terjedését, így a megszokott 7. hétnél korábban elértük a tetőzést! A nyirkos, ködös, 0-10 fok közötti, szélcsendes időjárás ideális környezetet biztosít a vírusok számára. A szakértők szerint a járvány véget érhet, ha a levegő hőmérséklete két héten át 15 fok fölé emelkedik. Az egészségügyi szakemberek optimisták: március végén, április elején végre búcsút inthetünk a vírusnak, és várhatóan szeptemberig egy járványmentes időszak elé nézhetünk!
Ruskai a lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a madárinfluenza komolyabb aggodalomra ad okot a virológusok körében. Kifejtette, hogy bár a vírus nem terjed emberről emberre, a H5N1 folyamatos megfigyelés alatt áll, mivel bármikor bekövetkezhet egy mutáció, ami megváltoztathatja a helyzetet. Megnyugtatóan hozzátette, hogy az Egyesült Államokban és Európában is rendelkezésre állnak vakcinakészletek az egészségügyi, rendvédelmi és honvédségi dolgozók oltására, ha szükség lenne rá.
Bár az orvosok az influenzát már nem tartják annyira félelmetesnek, Ruskai rámutatott, hogy a 15 év alatti gyermekek különösen érzékenyek a betegségre. Ezen kívül, mivel már hosszú ideje nem tapasztaltunk hasonlóan súlyos influenzaszezont, ezek a fiatalok hosszabb ideig is képesek vírusokat terjeszteni.
Az influenza jellemzően egy 2 napos, panaszmentes lappangási időt követően lép fel, amelyet fejfájás, hőemelkedés, láz, izomfájdalmak és általános gyengeség kísérhet. Ezt követően a betegség 4-5 napig fertőzőképes marad. Amennyiben valaki sem oltással, sem korábbi fertőzéssel nem találkozott a vírussal, a betegség lefolyása akár 2-3 hétig is eltarthat.
- jelentette ki a virológus.
Bense Tamás esztergomi gyermekorvos pedig felhívta a figyelmet rá, hogy akár szívizom-gyulladásos szövődményt is okozhat az influenza. Azonban azt hozzátette, hogy a bakteriális felülfertőzések többsége rövid antibiotikumkúrával már kezelhető.