Hankó Balázs: A magyar felsőoktatás sorsa nem Brüsszelben dől el A magyar felsőoktatás jövője nem külföldi döntéshozók kezében rejlik, hanem hazai szakemberek és intézmények kezdeményezéseiben. Az egyetemek és főiskolák sajátos igényeik és lehetőségeik f

Bár sokan beszélnek európai diplomáról, a magyar kormány nem azt akarja, hogy Brüsszelben döntsék el, mit kell oktatni, hanem az egyetemek és az országok közötti együttműködésben hisz - jelentette ki Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a nyugat-balkáni oktatási, kulturális és tudományos miniszterek mai és holnapi csúcstalálkozójáról tartott sajtótájékoztatón.
A Magyar Zene Házában zajló rendezvény keretein belül a magyar tárcavezető kiemelte, hogy országunk a nemzetközi színtéren számos jelentős nemzetköziesítési programmal rendelkezik. Példaként említette a Pannónia programot, amely lehetőséget teremt a nyugat-balkáni országok egyetemeivel való széleskörű együttműködésre.
A Pannónia-program keretein belül eddig már háromezren utazhattak külföldre, és a tavaszi félév során további ötezren csatlakoznak a kezdeményezéshez. A miniszter elmondta, hogy mostantól a nyugat-balkáni országokat is bevonjuk a programba.
A konferencia célja, hogy a nyugat-balkáni országok egyetemei és a magyarországi egyetemek közötti együttműködést erősítsék.
Hankó Balázs rámutatott arra, hogy az Európai Unió (EU) által lebonyolított Horizon és egyéb kutatások olyan kérdésekre összpontosítanak, amelyek nem járulnak hozzá az európai versenyképességhez, és nem relevánsak az uniós tagállamok számára.
Elköteleződtünk amellett, hogy a kutatási területek valóban fontosak legyenek Magyarország és a nyugat-balkáni országok számára. Ennek érdekében a Hu-rizon program keretében bővíteni kívánjuk együttműködéseinket e régiókra is. Jelenleg hat miniszter és két miniszter-helyettes képviseli ezeket az országokat a csúcstalálkozón, ezzel is hangsúlyozva a közös céljaink iránti elkötelezettségünket.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy eddig még soha nem volt példa arra, hogy a nyugat-balkáni országok oktatási, kutatási és kulturális tárcavezetői közösen találkozzanak Magyarország területén. Kiemelte, hogy ez a találkozó különösen jelentős, hiszen mély elkötelezettségünket tükrözi a nyugat-balkáni államok uniós integrációja iránt. Az uniós elnökségünk alatt számos lépést tettünk ennek előmozdítása érdekében, és ezúttal is folytatni kívánjuk az erőfeszítéseinket. Az EU-csatlakozás irányába tett alapvető lépések a felsőoktatási rendszerek, az innovációs együttműködés és a kulturális közösségek fejlesztésén keresztül valósulhatnak meg - tette hozzá.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy holnap a kulturális együttműködések fontosságát fogják elemezni. A program során bemutatják a Magyar Zene Háza mellett a Szépművészeti Múzeum tevékenységét is, amely a világ 86. leglátogatottabb múzeumaként figyelemre méltó helyet foglal el a kultúra palettáján. Továbbá, szó lesz arról is, hogy a néptánc és a néphagyományok miként formálhatják identitásunkat, valamint a magyar film és filmipar kiemelkedő teljesítménye is terítékre kerül.
Hiszünk abban, hogy az erős Európa a szilárd identitások és a virágzó nemzetek gyümölcse. E folyamatban kulcsszerepet játszik a kultúra, amely formálja és gazdagítja identitásainkat. Elvárjuk, hogy mások is tiszteletben tartsák a magyar kultúrát, és viszont mi is elismerjük a nyugat-balkáni országok kulturális örökségét. A szerb kulturális miniszterrel folytatott tárgyalásaim során arra törekszem, hogy az ősszel kezdődő magyar-szerb kulturális évad legalább akkora sikerrel záruljon, mint a nemrégiben befejezett magyar-török évad - nyilatkozta a miniszter.