Hideg verejték és szédülés? Elképzelhető, hogy a háttérben szívritmuszavar húzódik meg!
Amennyiben ezeket a tüneteket észleli, haladéktalanul keressen fel orvost, vagy menjen a legközelebbi sürgősségi osztályra!
Szívritmuszavar az, amikor a szívverés üteme eltér a megszokottól. Az esetek többségében veszélytelen a jelenség, ám egyes formái súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek. A szívritmuszavar tünetei közé tartozik a szívdobogás vagy a szívdobogás érzése, amely épp úgy jelentkezhet egészséges szívű embereknél, mint a már szívbetegségben diagnosztizáltaknál, vagy a magas vérnyomásban, szívelégtelenségben szenvedő betegeknél.
A szívritmuszavar, más néven aritmia, bármely életkorban megjelenhet, de különösen az idősebb korosztály körében fordul elő gyakrabban. Sok esetben a rutin orvosi vizsgálatok során derül fény a problémára, hiszen az aritmiás betegek gyakran más szívbetegségekkel is küzdenek.
A szívdobogás különféle tünetekkel járhat, mint például gyengeségérzés, szédülés, általános rossz közérzet, légszomj, mellkasi fájdalom, sápadtság, vagy akár hideg verejték is. Ezek a jelek komolyabb szívritmuszavarra figyelmeztethetnek, és fontos, hogy komolyan vegyük őket.
Ha az alábbi tüneteket észleli, ne habozzon, azonnal keresse fel orvosát, vagy látogasson el a legközelebbi sürgősségi osztályra. Elengedhetetlen, hogy kardiológushoz forduljon a további vizsgálatok és a legideálisabb kezelési lehetőségek érdekében, hogy elkerülje a lehetséges szövődményeket.
Amennyiben ezen jelek bármelyikét észleli, javasolt minél előbb orvosi segítséget kérnie, vagy látogassa meg a legközelebbi sürgősségi osztályt.
A szívritmuszavarok néha váratlanul, látszólag ok nélkül jelentkezhetnek, és akár a természetes öregedési folyamat következményeként is megjelenhetnek. Ugyanakkor vannak olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a szívritmuszavarok kockázatának növekedéséhez. Ezek közé tartoznak:
Továbbá, a alkoholfogyasztás vagy a drogok használata is befolyásolhatja a szívverés szabályosságát, és ezzel együtt fokozhatja a szívritmuszavarok kialakulásának esélyét.
A szívritmuszavarok diagnosztizálása kardiológus feladata, aki alaposan áttekinti a beteg korábbi egészségügyi eseményeit, jelenlegi tüneteit, és figyelembe veszi a gyógyszerek vagy drogok esetleges használatát is. Az elektrokardiogram (EKG) kiemelkedő fontosságú a szívritmuszavarok azonosításában. A diagnózis felállítását azonban nehezíti, ha a ritmuszavar csak időnként jelentkezik, mivel a vizsgálatot a tünetek aktív jelenléte mellett szükséges elvégezni.
Az orvosi kivizsgálás mellett számos laboratóriumi teszt is javasolt lehet, amelyek kulcsszerepet játszanak a diagnózis megerősítésében és az aritmia kiváltó okainak feltárásában.
További kérhető vizsgálatok például az echokardiográfia, a szívmágneses rezonancia vagy a magszcintigráfia.
Az aritmia kezelése a tünetek jellegétől, a betegség súlyosságától és a lehetséges szövődmények kockázatától függ. Enyhébb esetekben a megoldások közé tartozhatnak egyszerű tanácsok, az életmód megváltoztatása, rendszeres orvosi ellenőrzések, vagy akár az aritmia kialakulásáért felelős gyógyszerek szedésének leállítása is.
Súlyosabb szívritmuszavarok esetén a terápia többféleképpen zajlik, például orvosi receptre felírt gyógyszerek segítségével, vagy akár sebészeti beavatkozás révén.
Néhány életmódbeli módosítás hozzájárulhat a szívritmuszavar megelőzéséhez. Például:
Emellett elengedhetetlen, hogy távol tartsuk magunkat a stresszes és szorongást keltő szituációktól, hiszen ezzel csökkenthetjük a szívritmuszavarok és egyéb szívproblémák kialakulásának esélyét.