Infarktus és koszorúér-szűkület: ezek a problémák bárkit fenyegethetnek, de a nők szívének különösen nagy a kockázata.


A legelterjedtebb egészségügyi problémák közé tartoznak a szív- és érrendszeri megbetegedések, amelyek megelőzése és korai diagnózisa érdekében sokat tehetünk. Bár ezen betegségek továbbra is a leggyakoribb halálokok között szerepelnek, az utóbbi időszakban csökkenés tapasztalható a számukban. Prof. Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és Széchenyi-díjas kardiológus, erről a fontos témáról beszélt a Zalaegerszeg önkormányzata által szervezett Egészség Akadémián, ahol ő volt az első előadó.

Magyarországon a lakosság körülbelül 50%-a, míg az Európai Unióban ez az arány 37% a szív- és érrendszeri betegségek következtében veszti életét. Ez évente mintegy 1,8 millió halálesetet jelent az EU tagállamaiban. E tragikus statisztika nem csupán emberi sorsokat érint, hanem komoly anyagi terheket is ró a társadalomra, hiszen a betegeket kezelni kell, és a munkaképtelenség miatt a családok élete is nehezebb lesz. Ugyanakkor örvendetes hír, hogy a szívbetegségek miatti halálozás folyamatos csökkenést mutat, amely először az Egyesült Államokban volt megfigyelhető, és hazánkban is hasonló tendencia figyelhető meg. A daganatos megbetegedések esetében azonban nem tapasztalható hasonló csökkenés, míg a stroke-ok számának drámai csökkenése figyelhető meg – mondta Prof. Dr. Merkely Béla.

Merkely Béla megállapítása szerint a női halálozási arány magasabb, mint a férfiaké.

A szív- és érrendszeri betegségek, valamint a velük összefüggő halálozások tekintetében Magyarország sajnos nem áll jól Európai viszonylatban, csupán Zala és Vas vármegyék mutatnak kicsivel kedvezőbb képet. A koszorúér-betegségekkel kapcsolatos halálozások aránya aggasztó: a férfiak esetében 48%, míg a nőknél 53% érintettséget mutat. A kardiológus szakorvosok szerint ennek több oka is van: a nők szíve általában kisebb, az ereik hajlamosabbak a törékenységre, továbbá sok esetben a családjukért aggódva saját egészségükkel nem foglalkoznak annyira. Ezenfelül a női páciensek hajlamosabbak megbízni az interneten található információkban, ami nem mindig segít a helyzetükön. A professzor hangsúlyozta, hogy az akut, heveny szívbetegségek kezelésében már komoly előrelépések történtek, a jelenlegi kihívás azonban a krónikus állapotok hatékony kezelése.

Mozgással, a túlsúly leadásával csökkenthetjük esélyét

A koszorúér-szűkület és az azt követő szívinfarktus kockázati tényezői között a szakértők kiemelik a magas vérnyomást, amelynek ideális értéke 140/90 Hgmm alatt van. Fontos szerepet játszanak emellett a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, az elhízás, valamint a stressz is. Prof. Dr. Merkely Béla rámutatott, hogy a nem, a genetikai hajlam és az életkor olyan tényezők, amelyekre nem tudunk hatni, és ezek csupán a betegség kialakulásának 20%-át teszik ki. Ezért a megelőzésben mindannyiunknak van lehetősége aktívan közreműködni. A rendszeres mozgás, a túlsúly leadása, a dohányzásról való leszokás és a mediterrán étrend – amely gazdag halban, gyümölcsökben és olívaolajban – nemcsak a szívbetegségek, hanem sok egyéb egészségügyi probléma kockázatát is csökkenti.

Related posts