Influenza vagy sem? A válasz talán az orrunk előtt rejlik – vagy inkább belül? | ma7.sk

Az influenzatesztek lehetővé teszik, hogy az orvosi szakemberek megállapítsák az influenzavírus jelenlétét a légúti mintákban. Ehhez egy speciális hosszú pálcikát, más néven mintavevő pálcát használnak, mellyel a szakember mintát gyűjt az orrüreg vagy a torok nyálkahártyájából.
A vizsgálatok tipikusan háziorvosi rendelőkben, sürgősségi osztályokon, kórházakban, vagy akár egyes gyógyszertárakban történnek. Vannak olyan otthon elvégezhető tesztek is, azonban ezek megbízhatósága általában alacsonyabb, mint a szakemberek által végzett diagnosztikai eljárásoké.
Az influenzateszteknek két fő típusa van. Az antigénes gyorstesztek az influenzavírus fehérjéit mutatják ki, és körülbelül 10-15 percen belül eredményt adnak, ezért rendkívül kényelmesek. Ugyanakkor nem a legpontosabbak: érzékenységük 50-70% közötti, ami azt jelenti, hogy előfordulhatnak álnegatív eredmények, vagyis a teszt nem mutatja ki a betegséget, még ha jelen is van. Ennek a tesztnek létezik otthoni változata is, de érdemes konzultálni az orvossal, mielőtt kizárólag ezekre támaszkodnánk.
A molekuláris tesztek, például a PCR-vizsgálatok, az influenzavírus genetikai anyagát mutatják ki. Ezek sokkal pontosabbak, mivel kisebb mennyiségű vírus jelenlétét is képesek érzékelni. A gyors molekuláris tesztek eredménye 15-30 perc alatt elkészülhet, míg a laboratóriumi feldolgozású tesztek akár több napot is igénybe vehetnek.
A legtöbb, általánosan egészséges ember influenzateszt nélkül is felépül a betegségből. Ha azonban influenzaszerű tüneteket tapasztalunk, és fennáll a szövődmények kockázata, orvosunk javasolhatja a teszt elvégzését. A fokozott kockázati csoportba tartoznak a legyengült immunrendszerű személyek, a krónikus betegségekkel (például cukorbetegség) élők, a várandós nők, az 5 év alatti gyermekek, a 65 év felettiek, valamint a kórházi ellátásra szoruló betegek. Az influenzatesztek a járványügyi megfigyelésben is fontos szerepet játszanak, például iskolákban, idősek otthonában vagy egyéb közösségekben kialakuló járványok esetén.
Az influenza A és B mindkettő szezonális járványokat idéz elő, azonban jelentős eltérések figyelhetők meg közöttük. Az A típusú influenza a gyakoribb, hiszen az esetek körülbelül 75%-áért felelős, és nem csupán embereket, hanem különféle állatfajokat is megfertőzhet. Ezen típusú vírus rendkívül gyorsan mutálódik, ami lehetőséget ad arra, hogy akár világjárványokat is előidézzen.
A B típus viszont csak az embereket fenyegeti, ráadásul lassabb ütemben mutálódik, és kisebb eséllyel okoz világméretű járványokat.
Az influenza és a COVID-19 tünetei gyakran összetéveszthetők, ezért kifejlesztettek olyan kombinált teszteket, amelyek lehetővé teszik az influenza A, influenza B és a SARS-CoV-2 (a COVID-19-et kiváltó vírus) egyidejű kimutatását. Ezek a tesztek rendkívül gyorsak, akár 10 percen belül képesek eredményt szolgáltatni, és számos gyógyszertárban, valamint egészségügyi intézményben hozzáférhetők.