Új megközelítésű támadás célozhatta meg a Barátság vezetéket, miközben az ukrán erők fokozzák a nyomásgyakorlást.

Szerda éjjel ukrán erők támadása sújtotta a Barátság kőolajvezetéket, értesültünk helyi orosz forrásokból. Az incidens a brjanszki régióban történt, amikor a támadás idején légiriadó volt érvényben, ami tovább fokozta a feszültséget a térségben.
Az orosz hatóságok bejelentették, hogy a légvédelem sikeresen semlegesített két ellenséges drónt.
Az Euromaidan Press arról számolt be, hogy az Európát, azon belül pedig a Magyarországot is ellátó vezetéknek kulcsfontosságú része a novozibkovói szivattyúállomás, amit a támadás ért. A százhalombattai és a pozsonyi finomító évente mintegy 12 millió tonnát használ fel, és ennek 75-80 százaléka érkezik a Barátság vezetéken keresztül.
Az Index megkeresésére Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője a következőképpen reagált az eseményekre:
A szóvivő hozzátette, mindennek a szállított kőolaj volumenére nem volt hatása, és az infrastruktúrát is helyreállították azóta.
A Forbes beszámolója szerint az ukrán 14. pilóta nélküli légijármű-ezred által üzemeltetett drónok hajtották végre a támadást.
"A tűzből ítélve a csapás pontos volt" - jegyezte meg a WarTranslated észt elemzője.
Az ukrán erők már két éve folytatják az orosz olajszállítmányok elleni harcukat. Legutóbb 2024. december 30-án indítottak dróntámadást, amely során robbanóanyaggal megrakott drónokkal célozták meg az orosz infrastruktúrát. Ezek a drónok az eddigi támadások során egyszerűen behatoltak a kijelölt célpontokba, hatékonyan kihasználva a modern technológia adta előnyöket.
Nikolaev Vanek, egy ismert ukrán Telegram csatorna üzemeltetője úgy véli, hogy a legutóbbi támadás során a drónok csupán a bombákat dobták le.
Ukrajna már most is alkalmazza a módosított polgári sportrepülőgépeket harci feladatokhoz. Például az Aeroprakt A-22 repülőgép képes akár 100 kilogrammos bombák szállítására is.
A bombák ledobásának lehetősége komoly stratégiai előnyt biztosít. Míg egy robbanóanyaggal megrakott A-22-es gép ellentétes irányban csupán 640 kilométert tud repülni, egyirányú küldetés során a hatótávolsága akár 1300 kilométerre is megnő. Ez a különbség kulcsszerepet játszik a hadműveletek tervezésében és végrehajtásában.
A Brjanszk térségében található célpont csupán 40 kilométerre helyezkedett el az ukrán határtól, ami lehetővé tette a drónok számára, hogy biztonságosan ledobhassák bombáikat, majd zavartalanul visszatérjenek bázisukra.
A távoli leszállás képessége továbbra is komoly kihívást jelent, amelynek megoldása kulcsszerepet játszana az ukránok számára. Ha sikerülne biztosítani a drónok biztonságos visszatérését a küldetés végén, ezáltal ezek a harci eszközök újrafelhasználható fegyverekké alakulnának. Ennek következtében pedig lehetőség nyílna arra, hogy több célpontot támadhassanak meg, így növelve a hadműveletek hatékonyságát.
A TASZSZ hírügynökség jelentése szerint az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása alapján az éjszaka folyamán a légvédelmi erők 49 ukrán drónt semmisítettek meg hét különböző oroszországi régióban. Az incidensek közül kiemelkedik, hogy az egyik drón törmeléke tüzet okozott a Volgográd megyei olajfinomítóban, amely következtében egy személy megsérült.
Egy helyi fórumon egy felhasználó megosztotta tapasztalatait, miszerint "az egész lakás megremegett". Kiderült, hogy a Krasznoarmejszkij kerületben él, ahol a BBC News Russian jelentése alapján a LUKOIL-Volgogradneftepererabotka finomító működik. Ez a létesítmény...
Oroszország déli szövetségi körzetében található a legnagyobb kőolajtermelő, amely lenyűgöző 14,8 millió tonna éves kapacitással büszkélkedhet.
A voronyezsi térségben, a hajnal hasadásakor, egy gépkocsivezető szenvedett sérüléseket a lezuhanó dróntörmelék következtében.