A magyar családok külföldi utazásra szánt kiadásai drámaian megnövekedtek.


A fogyasztói bizalom folyamatos növekedése figyelemre méltó, és ennek egyik legszembetűnőbb tünete, hogy a magyar családok egyre bátrabban és egyre nagyobb összegeket költenek utazásokra. Tavaly decemberben körülbelül 250 ezerrel többen választották a külföldi utazás lehetőségét, mint az előző év azonos időszakában. Ezt a trendet a légi és közúti határforgalmi statisztikák is megerősítik - hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legfrissebb közleményében.

A kormány elkötelezett amellett, hogy támogassa a családok kikapcsolódását, ezért 2024 végén egy különleges, 6 napos pihenőidőt hirdetett meg. A magyarok a karácsonyi szünetet kihasználva eddig példa nélküli mértékben indultak el külföldi útra, felfedezve a világ különböző tájait.

2024 decemberében a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről 212 ezer magyar utazó indult külföldi kalandra, ami 19%-os növekedést jelent, összesen 34 ezer fővel több utazóval a megelőző évhez képest. A magyarok körében a legnépszerűbb úti célok között szerepeltek London, Isztambul, Dubaj, Milánó és Róma. Azonban a legnagyobb keresletnövekedés a mediterrán üdülőhelyek iránt volt tapasztalható: Valencia iránt 228%-kal, Malaga iránt 45%-kal, Málta iránt 35%-kal, Abu-Dzabi iránt 30%-kal, Tenerife iránt 28%-kal, Nizza iránt 24%-kal, Athén iránt 19%-kal, míg Bari iránt 16%-kal nőtt az érdeklődés - tájékoztatott az NGM.

A repülővel utazók mellett a szomszédos országokba autóval kiutazó magyarok száma is jelentős emelkedést mutatott. 2024 decemberében körülbelül 107 ezerrel több magyar rendszámú autót regisztráltak a határátkelőknél, ami 5,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A legnagyobb forgalomnövekedés Ausztria (+28 ezer) és Szlovákia (+73 ezer) irányába figyelhető meg. Az átlagos autóban 2 utas ült, így összességében 215 ezerrel többen indultak útnak decemberben Magyarországról gépjárművel külföldre.

A legfrissebb statisztikák alapján a külföldre utazó magyarok száma mintegy 250 ezerrel nőtt, ami azt jelenti, hogy ez fejenként több százezer forintot jelent. Ez az összeg a külföldi fogyasztás során hasznosult, és jól mutatja a magyar utazók növekvő gazdasági hatását.

A kormány eltökélten dolgozik azon, hogy a gazdaság teljesítménye javuljon, lehetővé téve, hogy a családok több pénzt tudjanak elkölteni, ami viszont hozzájárul a nagyobb utazási és fogyasztási lehetőségeikhez. Az elmúlt több mint egy év dinamikus reálbéremelkedése nemcsak a fogyasztás élénkülését, hanem a külföldi utazások számának növekedését is elősegítette. A változás nyilvánvaló, a családok bizalma egyre inkább megerősödik. Ez a tendencia már nem csupán a rekordmagas foglalkoztatottságban, a jelentős reálbér-növekedésben, a fogyasztás látványos bővülésében, a virágzó hazai turizmusban, a lakossági hitelezés fellendülésében, a lakástranzakciók számának növekedésében, valamint az új és használt autók iránti kereslet élénkülésében figyelhető meg, hanem a külföldi utazási kedv fokozódásában is – állapította meg az NGM.

Related posts