**Értelem a politikai zűrzavar közepette** A mai világban, ahol a politikai táj folyamatosan változik és gyakran zűrzavarral terhelt, elengedhetetlen, hogy megőrizzük józan eszünket. A szenvedélyes viták és a heves érzelmek helyett érdemes a racionális m
A nagy egyesülés öröme vasárnapra mintha elhalványult volna a parlamenti választások körüli izgalom árnyékában. December elseje sokak számára ünnep, míg mások számára gyásznap; ennek a különös napnak a hangulata az egész országot áthatotta. A választópolgárok szavazatai döntötték el, hogy melyik politikai párt alakíthat kormányt, és milyen koalíciók formálódnak. Az izgalom és a feszültség szinte tapintható volt, ahogy mindenki a jövő politikai táját mérlegelte.
Az egy héttel ezelőtti elnökválasztás első fordulója számos váratlan meglepetést hozott, amelyek nem várt kihívások elé állították a választási bizottságokat. Az ezután következő óvások és szavazatszámlálási eljárások még mindig zajlanak, és a helyzet folyamatosan alakul.
A december elseji parlamenti választások kapcsán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kijelentette: december 1-jén mi, magyarok nem veszíthetünk! Ma arra szavaztam, hogy legyen magyar jövő Erdélyben, Romániában. Nagyon magas részvételre számítunk, ma reggelig külföldön 160 ezren szavaztak. Ez azt jelenti, hogy a magyarellenes erők nagy számban mozgósítanak. Kérem, hozzuk be a lemaradást, védjük meg anyanyelvünket, szimbólumainkat, családunk és gyerekeink jövőjét! Minden magyar szavazatra szükség van!
Hozzátette: a józan észre szavazott, mert ebben az őrült világban mindig szükség van egy fix pontra. Arra kérte a választókat, románokat és magyarokat egyaránt, hogy "szavazzanak ésszel, racionálisan". Gondoljanak a gyerekeikre, a szüleikre, gondoljanak mindarra, ami velük történhet a továbbiakban, mert bonyolult időket élünk.
Valóban fontos volt a vasárnapi szavazás, mert, ahogy egy politikus mondta, olyan helyzet van kialakulóban, hogy a magyarellenes erők hatalomra kerülhetnek, és ilyen körülmények között nagyon fontos az, hogy a magyar embereknek erős képviseletük legyen. Ugyanis a választáson nincsenek előre kiosztott székek, és egyetlen parlamenti szék sem marad üresen. Ha a magyarok nem lesznek ott, azokat a székeket mások fogják elfoglalni.
A vasárnapi szavazáson a magyar választók nem üresen hagyták a székeket: az RMDSZ sikeresen bejutott a parlamentbe, és lehetősége nyílik arra, hogy részese legyen a közelgő koalíciós kormánynak. Már most megkezdődtek a háttérbeszélgetések, amelyek során fény derül arra, hogy milyen irányvonalat képvisel majd az új kormány. A politikai küzdelmek azonban még korántsem értek véget ebben a dinamikus politikai környezetben.
Vasárnap, december 1-jén nem csupán a már említett esemény zajlott, hanem a román nemzeti ünnep is, amely évről évre több ezer embert vonzott. Azonban az idei évben, a helyi hírportálok beszámolója szerint, csupán öten jelentek meg Gyulafehérváron, míg tavaly hatezren ünnepeltek. Az elmúlt években az AUR (Szövetség a Román Egységért) dominálta a rendezvényt, és számtalan autóbusszal szállították a résztvevőket a helyszínre. Ám úgy tűnik, hogy idén a választási láz elvonja a figyelmüket a nemzeti felvonulás megszervezéséről.
Ha már a nemzeti ünnepről beszélünk, fontos, hogy felidézzük a nagygyűlésen elhangzott ígéreteket is. Ezek közül néhány így fogalmazódott meg:
"Az új román állam megalakításának alapelveiként a Nemzetgyűlés kinyilvánítja a következőket: 1. Teljes nemzeti szabadság az összes együtt élő nép számára. Minden nép saját kebeléből való egyének által saját nyelvén fog élni a közoktatással, közigazgatással és igazságszolgáltatással. Minden nép a hozzá tartozó egyének számarányában képviseleti jogot fog kapni a törvényhozásban és az ország kormányzásában. 2. Egyenlő jogosultságot és teljes felekezeti szabadságot az ország összes felekezetének." És a többi.
Ezek az ígéretek ma is ígéretek maradtak, sőt az évek folyamán felerősödtek - és főleg választások idején újra és újra fellángolnak - a magyarellenes megnyilvánulások.
Ezért elengedhetetlen volt, hogy a magyarok aktívan részt vegyenek a választásokon. Képviselőink jelenléte alapvető, hiszen ott kell lenniük, ahol a sorsunkról szóló döntések meghozatalra kerülnek. Fontos, hogy legyen hangunk, és senki ne hozhasson rólunk döntéseket anélkül, hogy előtte megkérdeznének minket.