Kaja Kallas kijelentette, hogy az Európai Unió fokozatosan mérsékelheti a Szíria ellen bevezetett szankciókat, amennyiben jelentős és kézzelfogható előrelépések valósulnak meg a helyzet javítása érdekében.

Az Európai Unió megkezdheti a Szíriával szembeni szankciók feloldását, ha az ország új vezetői lépéseket tesznek egy olyan, befogadó kormány létrehozására, amely védi az összes kisebbséget - írta az X közösségi platformon pénteken közzétett bejegyzésében Kaja Kallas kül-és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő.
Kallas csütörtökön Rómában részt vett azon a találkozón, amelyen az EU Németországgal, Franciaországgal, Olaszországgal, az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal együtt megerősítette, hogy minden kisebbséget védő, befogadó kormányra van szükség Szíriában.
Az Európai Unió a polgárháború alatt jelentős szankciókat alkalmazott Bassár el-Aszad kormányával szemben. Jelenleg a szíriai helyzetet Ahmed es-Saráá által irányított iszlamista csoport, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) határozza meg, amely a de facto vezető szerepét tölti be az országban. Ennek ellenére a HTS hivatalosan továbbra is uniós szankciók hatálya alá esik.
Asszad Haszan es-Sibáni, az új szíriai külügyminiszter az amerikai szankciók feloldását kérte múlt vasárnapi katari látogatása során, hangsúlyozva, hogy a büntetőintézkedések akadályt jelentenek Szíria gyors újjáépítésében.
Január elején a német és a francia külügyminiszter Damaszkuszba utazott, hogy elindítsák a diplomáciai párbeszédet az ország új vezetésével. Berlin célja, hogy könnyebbé tegye a pénzügyi tranzakciók lebonyolítását a kormányzati szolgáltatások terén, mérsékelje a magántőke-átutalásokra vonatkozó korlátozásokat, és lehetőség szerint megszüntesse a szankciókat, amelyek az energiaipart és a légiközlekedési szektort érintik.
Az EU-tagállamok külügyminiszterei várhatóan január 27-én, Brüsszelben vitatják meg ezeket a javaslatokat, amelyek elfogadásához minden tagállam támogatása szükséges.