Feltárult előttünk a jövő otthonainak varázslatos világa egy kis ízelítő formájában.


Ma talán úgy tűnik, hogy a Samsung által megálmodott jövő még messze van, de csupán idő kérdése, hogy a háztartásokban a mesterséges intelligencia mindennapossá váljon.

Ha valakinek már a könyökén jönne ki a mesterséges intelligencia, annak van egy rossz hírünk: hiába lett a téma már szinte mindennapos beszédtéma, a valóság az, hogy ez még csak a kezdet. A jövőben a hétköznapjainkat egyre inkább átszövik az egyre kifinomultabb algoritmusok. Ezt a forgatókönyvet vetíti előre a 2025-ös CES szakkiállítás, ahol szinte lehetetlen olyan céget találni, amely valamilyen formában ne integrálta volna a termékeibe a mesterséges intelligenciát.

Az új technológiai irányzat egyik vezető képviselője kétségtelenül a Samsung: a dél-koreai óriás már tavaly bemutatta a mesterséges intelligencia alkalmazását okostelefonjain, a Galaxy AI formájában. A CES előestéjén pedig nyilvánvalóvá vált, hogy a legfrissebb okostévék is megkapják a saját Vision AI verziójukat. A vállalat január 6-án tartott sajtótájékoztatóján pedig egy izgalmas bepillantást nyújtott abba, milyen módon forradalmasítja az MI a mindennapi életünket és otthonainkat.

A technológia már régóta elválaszthatatlan része mindennapi életünknek. Az okoseszközök száma folyamatosan növekszik: a világítást, a takarítást végző robotporszívókat, sőt még a fűtést és hűtést is okostelefonról irányíthatjuk. Ezen kívül a háztartási gépek, mint a sütők, hűtők és mikrohullámú sütők, egyre több innovatív funkcióval rendelkeznek. A Samsung célja, hogy ezeket a különféle kütyüket és gépeket összehangolva újraértelmezzék az otthon fogalmát, személyre szabott szolgáltatásokat kínálva minden egyes intelligens, csatlakoztatott eszközön.

Jonathan Gabrio, a Samsung Electronics America Connected Experience Center (Összekapcsolt Élmény Központ) vezetője például arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy a Home AI gyűjtőnév alatt futó megoldásaik célja többek között, hogy kiszolgálhassák a különböző életstílusokat. Legyen szó akár egyszemélyes háztartásoktól, vagy egy fedél alatt élő többgenerációs családokról, a Home AI a jövőben minden esetben tanul majd a szokásokból, alkalmazkodik az egyéni rutinokhoz, így nyújtva egy teljesen személyre szabott okosotthon élményt.

Az összekapcsolt eszközök világát a Samsung évek óta működő okosotthon platformja, a SmartThings képviseli. A legújabb mesterséges intelligencia technológiák integrálásával a rendszer most még inkább képes a felhasználói igényekhez igazítani és finomítani az okosotthon-élményt.

A SmartThings Ambient Sensing (Környezeti érzékelés) technológia különleges képességekkel bír, hiszen képes észlelni és értelmezni a felhasználó környezetét, figyelembe véve a különböző körülmények közötti összefüggéseket. Ez a folyamat a csatlakoztatott eszközök segítségével valósul meg, melyek nem csupán az emberi mozgásokat, hanem a környezeti hangokat is figyelik és elemzik. Ennek köszönhetően az eszközök okosan és zökkenőmentesen reagálnak, alkalmazkodva a felhasználó napi rutinjaihoz vagy egyéb helyzetekhez, így egy igazán intelligens otthoni élményt kínálnak.

A Home AI intelligens rendszere képes észlelni, amikor elalszunk a tévé előtt, az okosóránk vagy okosgyűrűnk által gyűjtött adatok segítségével. Ezen információk birtokában nem csupán a tévé kijelzőjét kapcsolja ki, hanem a lámpákat is lekapcsolja, így biztosítva a kényelmes és energiatakarékos pihenést.

Elképzelhető továbbá olyan helyzet, hogy a rendszer a hajszárítást követően automatikusan a fürdőszobába küldi a robotporszívót, hogy végezzen el egy gyors takarítást, így begyűjtve a szépítkezés közben lehullott hajszálakat.

A Samsung újabb lépést tett a mesterséges intelligencia világában, továbbfejlesztve saját hangasszisztensét, a Bixby Voice-ot. Ez az innovatív technológia képes azonosítani a beszélő egyedi hangját, lehetővé téve ezzel a személyre szabott interakciót. A cég már rendelkezik olyan okoseszközökkel, amelyek hangutasításokkal működnek, például amikor a felhasználó megkéri a hűtőt, hogy állítson össze egy bevásárlólistát, vagy a mosógéptől kéri, hogy válasszon ki egy megfelelő programot a betett ruhákhoz. Az eszközök nemcsak hogy észlelik, ki beszél hozzájuk, hanem képesek alkalmazni az illető által a telefonján beállított vizuális preferenciákat is a kijelzőjükön. Így ha például egy idősebb családtag jobb olvashatóság érdekében erős kontrasztot használ a mobilján, akkor a hangja alapján az összes többi okoseszköz is automatikusan ehhez a beállításhoz igazítja a képernyőjét, megkönnyítve ezzel a használatot.

Mindez természetesen nem valósulhatna meg az integrált One UI kezelőfelület nélkül. Ez a szoftver, amelyet eredetileg a gyártó okostelefonjai számára terveztek és fejlesztettek ki, mára egyre több, különböző kijelzővel rendelkező Samsung eszközön elérhető. Ennek köszönhetően a felhasználók mindenhol ugyanazt az intuitív felületet és rendszert tapasztalhatják, ami megkönnyíti a gyártó számára a termékek hosszú távú támogatását is. A Samsung így garantálja, hogy a készülékek akár hét éven át rendszeres frissítéseket kapjanak, amelyek biztosítják a zavartalan és folyamatosan fejlődő működést.

A kényelem és az élmény kiemelkedően fontos, azonban ehhez rengeteg begyűjtött adat szükséges. Jogosan merül fel a kérdés: mennyire biztonságos, ha ezeket az információkat számos eszköz között osztjuk meg?

A Samsung válasza erre az, hogy a Home AI stratégiájuk középpontjában a biztonság és az adatvédelem áll. A sajtótájékoztatón elhangzott információk szerint a vállalat ennek jegyében bővítette biztonsági megoldásait. A Knox Matrix mostantól nem csupán a mobileszközök és tévékészülékek védelmét szolgálja a különböző fenyegetésekkel szemben, hanem már az otthoni eszközöket is védi.

A szöveg egyedi változata: A rendszer alapját egy saját fejlesztésű blokklánc-technológia képezi, amely garantálja, hogy a csatlakoztatott eszközök együttműködve megóvják a felhasználó otthonát és adatait, sőt, még egymást is. A Knox Matrix Credential Sync például arra hivatott, hogy kizárólag a felhasználó eszközein lehessen adatokat titkosítani vagy visszafejteni. Ezen felül a Knox Vault egy újabb védelmi szintet képvisel, amely az érzékeny információkat – például jelszavakat és PIN-kódokat – biztonságos, elszigetelt tárolásban tartja.

A Samsung által nem említett tényező a mesterséges intelligencia által vezérelt otthonok kialakításának költsége. Szinte magától értetődő, hogy ez nem kis összegbe kerül, hiszen a "Képernyők mindenhol" koncepció, amely a termékek folyamatos fejlesztését és egyre jobb kijelzők alkalmazását jelenti, jelentősen megemeli az amúgy is borsos árú prémium termékek költségeit. Ennek következtében jelenleg csupán egy szűk réteg engedheti meg magának, hogy olyan futurisztikus otthont alakítson ki, amilyet a vállalat elképzelt.

Ez a tendencia elkerülhetetlen, hiszen nem csupán a Samsung lépett erre az útra, hanem a hasonló jelentőségű gyártók is egyre inkább ezekre a megoldásokra fókuszálnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a jelenleg rendkívül költséges innovációk idővel elérhetővé válnak a szélesebb közönség számára. Ahogyan az internetkapcsolattal rendelkező okoseszközök fokozatosan integrálódtak a mindennapi életünkbe, úgy a mesterséges intelligenciával felszerelt technológiák is egyre inkább otthonaink és életvitelünk szerves részévé fognak válni.

Related posts