K&H: A magyar lakosság 45%-a úgy véli, hogy a következő öt év során munkája jelentős átalakuláson megy keresztül a mesterséges intelligencia fejlődése következtében.


Magyarországon a megkérdezett emberek 45 százaléka úgy gondolja, hogy a következő öt évben a mesterséges intelligencia jelentős mértékben átalakítja munkájukat. Ezzel szemben a válaszadók kevesebb mint negyede tart attól, hogy a technológia el is veszi munkalehetőségeiket. Nemzetközi szinten a helyzet hasonló: a felmérés szerint világszerte 60 százalék gondolja, hogy a munkahelyi környezetet meg fogja változtatni az AI, míg 36 százalék véli úgy, hogy ezzel a munkahelyét is kockáztatja. Ebből a megállapításból az Ipsos által végzett, 32 országra kiterjedő kutatás eredményei alapján a K&H Bank tájékoztatott az MTI-nek.

Világszinten és Magyarországon is a felmérésben részt vevők 55 százaléka vélte úgy: az AI leginkább abban változtatja meg az életüket, hogy segítségével gyorsabban tudnak majd elvégezni bizonyos feladatokat.

A szórakozás területén várható legnagyobb változásokra a válaszadók 51%-a számít a következő 3-5 évben, köszönhetően a mesterséges intelligencia fejlődésének. Érdekes módon azonban Magyarországon, Svédországban, az Egyesült Államokban és Belgiumban csupán a válaszadók kevesebb mint 40%-a osztja ezt az optimista nézetet. Ez a különbség rávilágít arra, hogy a jövő szórakozási lehetőségeivel kapcsolatos várakozások nem egységesek a különböző országok között.

Rámutattak, a magyar válaszadók majdnem kétharmada bízik abban, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazó cégek megfelelően védik adataikat. A felmérésben ennél magasabb értéket csak Thaiföldön, Indonéziában és Kínában mértek.

A világ összességében nem ennyire optimista az adatok védelmét illetően: csupán 47 százalék bízik abban, hogy az AI biztonságosan tudja kezelni azokat és majdnem ugyanennyien bizalmatlanok.

Ez arra utal, hogy sokan a mesterséges intelligenciát objektívebbnek és megbízhatóbbnak érzékelik, mint az emberi döntéshozatali folyamatokat. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az AI rendszerek mögött álló algoritmusok is előfordulhat, hogy tévednek.

Az Ipsos 2024-es AI Monitor jelentése részletesen feltérképezi, miként viszonyulnak az emberek a mesterséges intelligenciához világszerte és Magyarországon. A felmérés során 32 ország 16-74 éves korú lakosait kérdezték meg, összesen 23 685 résztvevő bevonásával, az adatgyűjtés időszaka pedig 2024. április 19. és május 3. között zajlott.

Related posts