Kőszeghy Ferenc: Mit ünneplünk május elsején, és hogyan hozhatják el a munkások a szabadságot mindannyiunk számára? Május elseje, a munka ünnepe, nem csupán egy nap a naptárban, hanem egy olyan jelkép, amely a munkások összefogását és harcát szimbolizálj


Jól hangzik, de vajon tényleg megvalósítható? – kérdezzük gyakran. A válasz pedig nemcsak az, hogy lehetséges, hanem hogy a történelem folyamán számos alkalommal meg is valósult. Hazánkban a munkástanácsok jelentős szerepet játszottak ebben. Az 1956-os magyar munkástanácsok például olyan autonóm munkásszervezetek voltak, amelyek a forradalom fegyveres leverése után is hosszú ideig ellenálltak. Különösen figyelemre méltó, hogy a kádári rezsim és a kortárs jobboldali propaganda, amely igyekszik feledésbe meríteni őket, éppen e mozgalmak miatt hívta Tamás Gáspár Miklós 1956-ot szocialista forradalomnak.

A Vörös Szittya Kollektíva által szervezett beszélgetés középpontjában a munkástanácsok álltak, amelyek emléke és jelentősége a 2023-as Elfelejtett '56 program keretében került újra előtérbe. Az eseményen részt vett több neves szakember, köztük Konok Péter történész, az Öt című politikai vitaműsor állandó vendége, Schiffer András jogász, az LMP egyik alapítója és volt társelnöke, Nefelejcs Gergő, a Vörös Szittya Kollektíva tagja és publicista, valamint Tóth Csaba Tibor, a Mérce újságírója. Csernó Tibor, a beszélgetés házigazdája, aki szintén a Vörös Szittya Kollektíva tagja, irányította a diskurzust, amelynek középpontjában a munkástanácsok szerepe állt 1956-ban. A résztvevők kifejtették, hogy a munkástanácsok eszméje milyen tanulságokat hordozhat a mai baloldal számára, és hogy ezek az eszmék miért relevánsak napjaink politikai tájékán. A beszélgetés során arra is fény derült, hogy a négy vendég számára a munkástanácsok emléke és a demokratikus, autonomista szocializmus hagyományainak ápolása milyen mélyen gyökerezik személyes, családi és eszmei kötődéseikben. Az este folyamán a résztvevők nemcsak a múlt jelentőségét idézték fel, hanem a jelen és a jövő kihívásaira is reflektáltak.

Related posts