A főváros szívében elterülő, elhagyatott városrész egy különleges atmoszférát hordoz magában. Budapest ezen része, amely egykoron pezsgő élettel telt meg, mára a magára hagyottság szimbólumává vált. Az üres utcák, elhagyott épületek és csendes terek mesél


Egyenruhás rendőrök végeznek helyszíni szemlét Budapest VIII. kerületének peremvidékén, a Papp László Aréna és az MTK futballstadion közötti Herbaház közelében. A gyógynövénybolt melletti csomagautomata körül serénykednek, miközben egy fiatal férfival folytatnak egyeztetést.

- A boxokat kifosztották - válaszolják, amikor rákérdezünk, mi zajlik itt. A fiatalember, akit éppen kihallgatnak, épp azon töpreng, mennyi kár érhette, miközben valaki a közterületi kamerákra mit sem törődve, az ő csomagját is eltüntette.

Rendőröket látni a Százados-negyedben valóban szokatlan jelenség, nem csupán azért, mert évekkel ezelőtt megszüntették itt az őrsöt, hanem mert a bűnözés évtizedekig szinte teljesen ismeretlen fogalom volt ezen a területen. Csak néhány lépésnyire fekszik a főváros egyik legrosszabb hírű negyede, de az itt élők alig találkoztak a helyi lakosokkal, mivel a Hungária körút sokáig egyfajta határvonalat húzott a Hős utca árnyékos és napos oldala között.

A Százados-negyed igazi gyöngyszem Pest szívében: aki ide látogat, saját szemével tapasztalhatja, hogy ez a Belső-Józsefvárostól távol eső, a Városliget és a Népliget közé ékelődő, szinte önálló településként funkcionáló városrész, a különféle híresztelésekkel ellentétben, valóban biztonságos és rendezett, nem mellesleg pedig kifejezetten családbarát. Az impozáns újépítésű lakóparkok, a hagyományos Művésztelep, valamint az anyaországba menekült határon túli magyarok számára épült régi házak és a mellettük álló, háromemeletes, sátortetős panelek együttesen egyfajta oázist alkotnak a benzingőzös főváros közepén. A környék ingatlanpiaca is ezt tükrözi, hiszen ma már itt is közel egymillió forintot kérnek el egy négyzetméterért, és eladó lakásokból is alig akad. Ha mégis felbukkan egy lehetőség, arra szinte azonnal lecsapnak az érdeklődők.

- Hosszú ideje figyelemmel kísértük a hirdetéseket, sőt, értesítést is kértem a legnagyobb ingatlanportáltól. Ennek köszönhetően találtunk rá a jelenlegi otthonunkra. Mindig is itt képzeltük el a jövőnket, hiszen a főváros többi részéhez viszonyítva ár-érték arányban itt találhatók a legnagyobb és legjobban elrendezett lakások. Ráadásul közel vagyunk a belvároshoz, a tömegközlekedés is kiváló, és Budapest legnagyobb zöldfelületei ölelnek körül minket - meséli a fiatal házaspár női tagja lapunknak.

Az ingatlanok értékének növekedése nem csupán a piaci trendeknek köszönhető, hanem a 2010-től kezdődő helyi fejlesztéseknek is, amelyeket Kocsis Máté, majd Sára Botond polgármestersége alatt valósítottak meg. Ezek a változások jelentősen hozzájárultak a környék vonzerejének fokozódásához. Budapest egyes lakónegyedeivel ellentétben itt az újonnan épült lakó- és irodaházak körül valódi infrastruktúra alakult ki: orvosi rendelők, felújított óvodák, játszóterek, pihenőparkok és élelmiszerboltok sorakoznak, mindössze egy rövid sétára egymástól.

Ám hiába a kiváló adottságok és hiába a sok-sok értéknövelő beruházás. Saját piszkukban fetrengő, hangoskodó hajléktalanok és szeméthegyek - ez jellemzi a kerület élén történt vezetőváltás óta a Százados-negyedet. Hogy a fedél nélküliek a Hős utcai nyomornegyed folyamatos felszámolása következtében vagy a boltok üvegvisszaváltóiból remélt haszon miatt vetették meg a lábukat, azt nem tudni. Mindenesetre az elmúlt egy-két évben az utcakép meghatározó elemei lettek, ahogy az az állandó mocsok is, amit főként ők idéznek elő, miután nap mint nap áttúrják a házak elé kihúzott kukákat, szétszakítják a bennük lévő, csordultig telt zsákokat és szétszórják a lakók által gondosan becsomagolt háztartási hulladékot.

A rendbontókkal szemben nem igazán lehet fellépni, a hatóságok a felelősséget lerázva magukról - akárcsak egy pingponglabdát - egymáshoz passzolgatják a kétségbeesett, panaszkodó környékbelieket. A rendőrség szerint a probléma orvoslása valójában annak a három üzletnek a dolga lenne, amelyek területén tanyáznak a hajléktalanok. Ők maximum szabálysértési eljárást tudnak indítani velük szemben, azt is csak akkor, ha éppen tetten érik őket. Ennek pedig csekély az esélye.

- Ez itt díszeleg hónapok óta - mutat a Herbaház falára száradt fekáliára egy járókelő. Azt mondja, rendszeresen látják, hogy a csövesek az utcán végzik el a dolgukat, nemrégiben pedig egyikük a szemük láttára húzta ki és hajította el a véres tamponját. Emellett a bűnözés is felerősödött a környéken: hónapokkal ezelőtt a negyed MÁV-telepi részén betörők pakoltak ki egy garázst és kutyákat próbáltak megmérgezni, nem sokkal ezután pedig egy ijesztő külsejű férfi készült garázdaságra, de miután megzavarták, eldobta a kezében lévő késszerű, szúrószerszámmá alakított eszközt.

Nemrégiben a Fidesz színeiben induló Weisz Gábor önkormányzati képviselőjelölt felesége, Nagy Orsolya, aggodalmát fejezte ki egy közösségi oldalon. Állítása szerint az önkormányzat megpróbálta kizárni őket abból a programból, amelyet saját kezdeményezésükre évről évre megvalósítanak, és amelynek keretében karácsonyfát állítanak fel a negyed egyik parkjában. Ennek következtében az idén elmaradt a már hagyományosnak számító ünnepség. A helyi közösséget támogató civilek tehát nem csupán a romló közbiztonság miatt aggódnak, hanem azért is, mert úgy érzik, hogy veszélybe került a közösség önállósága és szuverenitása.

A Százados-negyed lakóival folytatott eszmecsere és a környék felfedezése során egyértelművé vált, hogy az utóbbi években a kerület vezetése mintha figyelmen kívül hagyta volna ezt a városrészt. Bár a közelmúltban megjelent egy jól működő telefonos applikáció, amely lehetőséget biztosít a kisebb, megoldásra váró problémák bejelentésére, úgy tűnik, hogy a komolyabb gondok, melyekhez jelentős anyagi és emberi erőforrások szükségesek, teljesen elkerülik Pikó András irányítása alatt álló önkormányzat figyelmét.

Related posts