Csehországban a választási kampány során elhangzó hamis információk súlyos pénzbírságot vonhatnak maguk után.

A büntetési tételeket tartalmazó új törvényjavaslatot a belügyminisztérium terjesztette a képviselőház elé, és már az első olvasatban zöld utat kapott a parlament alsóházában. Ha a képviselők a harmadik olvasat során is jóváhagyják, a jogszabály 2026 januárjától lép életbe. Fontos megjegyezni, hogy a javaslat az idei őszi képviselőházi választásokat még nem befolyásolja - hívta fel a figyelmet a cikk.
"Az érintett jogszabály a választási kampány alapelveinek keretein belül fogalmaz meg irányelveket, amelyek szerint a kampány folyamatának tisztességes és becsületes módon kell zajlania. Kiemelten hangsúlyozza, hogy a jelöltekkel és az induló pártokkal kapcsolatosan tilos valótlan információkat terjeszteni" - nyilatkozta Ondrej Krátoska, a belügyminisztérium szóvivője a Právó számára.
"A szóvivő megjegyezte, hogy eddig ennek az elvnek a megszegése nem eredményezett semmiféle büntetést."
A törvény betartását a politikai pártok gazdálkodását felügyelő hivatal fogja ellenőrizni beadványok alapján. Az egyes cselekedetek elévülési határideje három év. A törvényjavaslat szerint a büntetések felső határa kétmillió korona, azaz mintegy 32 millió forint.
Frantisek Sivera, a hivatal elnöke hangsúlyozta, hogy a beadványokkal kapcsolatos döntések nem várhatóak a kampány időszaka alatt, kivéve, ha a tényállás teljesen világos és egyértelmű. A hivatalnokok számára a bizonyítékok összegyűjtése és elemzése időigényes folyamatot jelent, ezért elhúzódó ügyekkel kell számolni.
Radek Vondrácek, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) alelnöke és a képviselőház alkotmányjogi bizottságának elnöke határozott kritikát fogalmazott meg a legújabb törvényjavaslattal kapcsolatban. "Gumiparagrafusokról beszélünk, és aggasztó, hogy a különböző esetekről lényegében bürokratikus döntéshozók fognak ítélkezni az egyéni megítélésük alapján" - mondta a politikus, aki az előző választási ciklusban az alsóház elnöki posztját is betöltötte. A belügyminisztérium a Právónak adott válaszában elismerte, hogy nem minden hamis állítás minősül szabálysértésnek, és hogy a kérdéses nyilatkozat környezete és körülményei jelentős szerepet játszanak majd az értékelésében.
A hivatal bejelentette, hogy amennyiben a törvényjavaslat hatályba lép, legalább tíz új szakembert kell alkalmaznia, akik a beadványok kezelésére fognak specializálódni.